Jump to content

Filantropizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati Dietrich, në Dessau, ku veproi Shkolla Philanthropinum

Filantropizmi (apo filantropinizmi) si term rrjedh nga greqishtja e vjetër: filos, φιλος (mik) dhe anthropos, ανθροπος (njeri). Kjo ishte një lëvizje progresive e reformiste edukative arsimore e cila u paraqit në Gjermani në kohën e iluminizmit në gjysmën e dytë të shekullit tetëmbëdhjetë.[1] Synimi i saj ishte edukimi i njeriut të ri dhe në të njëjtën kohë reformimi i shoqërisë.[2] Idetë filantropiste në mësimdhënie dhe arsim bazohen pjesërisht në teoritë pedagogjike e arsimore të Xhon Llokut (John Locke) (1632-1704), Zhan-Zhak Rusosë (Jean-Jacques Rousseau) (1712-1778) dhe Jan Amos Komenskit.

Filantropistë të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Johan Bernhard Bazedovi (1724-1790)
 • Joachim Heinrich Campe (1746-1818)
 • Christian Gotthilf Salzmann (1744-1811)
 • Ernst Christian Trapp (1745-1818)
 • Friedrich Eberhard von Rochow (1734-1805)
 • Christian Heinrich Wolke (1746-1806)
 • Peter Villaume (1746-1825)
 • Martin Ehlers (1732-1800)
 • Friedrich Gabriel Resewitz (1729-1806)
 • Karl Friedrich Bahrdt (1741-1792)
 • Friedrich Gedike (1754-1803)
 • Philipp Julius Lieberkühn (1754-1788)
 • Johann Georg Büsch (1728-1800)
 • Gottlieb Konrad Pfeffel (1736-1809)
 • Caroline Rudolphi (1754-1811)
 • Christoph Daniel Ebeling (1741-1817)
 • Gottfried Nathanael Fischer (1748-1800)
 • Gottfried Benedict Funk (1734-1814)
 • Karl Philipp Moritz (1756-1793)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Philanthropinism". New Advent. Marrë më 20 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Stranner, Bettina (2011). "Die Ziele und Zwecke der Erziehung im Philanthropismus. Erziehungstheorie und -praxis des Philanthropismus" (PDF). E-Theses University of Vienna. fq. 58f. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)