Jump to content

Novak Gjokoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Novak Djokovic)
Novak Gjokoviq Kjo është biografia e një tenisti
Novak Gjokoviq
Novak Gjokoviq
Kombësia Serbia Serbia
Datëlindja 22 maj 1987
Vendlindja Beograd, Serbia
Rezidenca Monte Carlo, Monaco
Gjatësia 1.88 m (6 ft 2 in)
Pesha 77 kilograms
Fillimi i karrierës 2003
Vlera në para $129,000,709
I vetëm
Fitore/humbje 849–178
Tituj 73 ATP
Renditja më e lartë 1 (4 korrik 2011)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open W (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021)
French Open W (2016, 2021)
Wimbledon W (2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021, 2022)
US Open W (2011, 2015, 2018)
Në çift
Fitore/humbje 52–65
Tituj 1 ATP
Renditja më e lartë Nr. 114 (30 qershor 2009)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open 1R (2006, 2007)
French Open 1R (2006)
Wimbledon 2R (2006)
US Open 1R (2006)

Freskimi i fundit: 01.04.2019.


Novak Gjokoviq (Cirilik serbisht: Novak Đoković / Ђоковић Новак) ka lindur më 22 maj 1987Beograd, Serbia. Ai është tenist profesionist serb. Ai aktualisht renditet si numri 1 i botës nga Shoqata e Profesionistëve të Tenisit (ATP). Gjokoviq ka qenë numri 1 për një rekord prej 356 javësh, dhe ka përfunduar si Nr. 1 i fundvitit të ATP në shtatë raste rekord.[1][2] Ai ka fituar një rekord të përbashkët 20 tituj të Grand Slam për meshkuj, duke përfshirë një rekord nëntë tituj të Australian Open. Në përgjithësi, ai ka fituar 86 tituj ATP teke, duke përfshirë një rekord 37 ngjarje Masters. Gjokoviq është i vetmi njeri në Open Era që ka arritur një Grand Slam të dyfishtë në karrierë dhe ka përfunduar një Grand Slam të një viti jokalendarik. Ai është gjithashtu lojtari i vetëm që ka përfunduar karrierën Golden Masters në ATP Tour, të cilin e ka bërë dy herë.[3]

Gjokoviq e filloi karrierën e tij profesionale në vitin 2003. Në moshën 20-vjeçare, ai ndërpreu serinë e Roger Federer dhe Rafael Nadal prej 11 garash radhazi për të fituar titullin e tij të parë Grand Slam në 2008 Australian Open. Në vitin 2010, Gjokoviq u nda gjithashtu nga pjesa tjetër e tenisit për meshkuj për t'u bashkuar me Federerin dhe Nadalin në Big Three, grupi i tre lojtarëve që kanë dominuar tenisin për meshkuj për më shumë se një dekadë.[a] Në vitin 2011, Gjokoviq u rendit nr. 1 për herë të parë, duke fituar tre nga katër garat kryesore dhe një rekord të atëhershëm të sezonit prej pesë ngjarjesh Masters. Ai mbeti lojtari më i mirë në tenisin për meshkuj për pjesën tjetër të dekadës, duke udhëhequr turneun në titujt e madh dhe Masters, dhe duke fituar katër nga pesë titujt e tij në ATP Finals radhazi nga 2012 deri në 2015. Pas katër përfundimeve radhazi të fundvitit në Nr. 3 deri në 2010, Gjokoviq përfundoi nr. 1 për gjashtë vjet dhe nr. 2 për tre vjet në dekadën e ardhshme.

Gjokoviq pati një tjetër vit karriere në 2015, duke arritur në pesëmbëdhjetë finale radhazi, duke përfshirë të katër finalet kryesore dhe tetë finalet e Masters, duke fituar tre gara kryesore dhe një rekord sezonal prej gjashtë ngjarjesh Masters, si dhe finalet e ATP. Një vit më pas, ai fitoi 2016 French Open për të përfunduar Grand Slam-in e parë dhe të vetëm jokalendarik të vitit në Open Era dhe Grand Slam e tij të parë në karrierë. Ai u bë njeriu i parë që nga Rod Laver në 1969 që mban të katër titujt kryesorë në të njëjtën kohë dhe i vetmi në histori që e ka bërë këtë në tre sipërfaqe të ndryshme.

Duke përfaqësuar Serbinë, Gjokoviç udhëhoqi kombëtaren serbe në titullin e tyre të parë në Davis Cup në 2010 dhe në titullin inaugurues të Kupës ATP në 2020. Për më tepër, ai fitoi medaljen e bronztë për Serbinë në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008. Gjokoviq ka fituar çmimin Laureus Sportisti Botëror i Vitit katër herë (2012, 2015, 2016, 2019), çmimin BBC Sports Personality World Sport of the Year në vitin 2011 dhe çmimin Kampioni i Kampionëve të L'Équipe në 2021. Ai është gjithashtu një marrës i Urdhrit të Shën Savës, Urdhrit të Yllit të Karagjorgjesë dhe Urdhrit të Republika Srpska. Përtej konkurrencës, Gjokoviq ishte ish-president i këshillit të lojtarëve të ATP-së dhe është gjithashtu një filantrop aktiv. Në gusht 2020, Gjokoviq dhe Vasek Pospisil njoftuan formimin e Shoqatës së Lojtarëve Profesionistë të Tenisit si shoqata e parë vetëm për lojtarët në tenis, duke përmendur nevojën që lojtarët të kenë më shumë ndikim në turne dhe duke mbrojtur strukturën më të mirë të parave të çmimeve për lojtarët e renditur më të ulët.[4]

  1. ^ Grupi i Federer, Nadal, Gjokoviq, dhe Andy Murray është quajtur gjithashtu Big Four në lidhje me vendin e tyre si katër lojtarët më të mirë nga viti 2011 deri në 2017.
  1. ^ "How Djokovic Became The Longest-Reigning Champ In ATP History". ATP (në anglisht). Marrë më 2021-03-08.
  2. ^ "Novak Djokovic Clinches Record Seventh Year-End No. 1 In FedEx ATP Rankings". ATP Tour (në anglisht). 2021-11-06. Marrë më 2021-11-09.
  3. ^ "Mission complete: Djokovic secures rare feat". Roland-Garros (në anglisht). Marrë më 2021-06-21.
  4. ^ JohnWallStreet (2020-09-03). "Djokovic Forms New Professional Tennis Players Association, Lacks Support to Command Change". Sportico.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-07-12.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Novak Gjokoviq – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale