Jump to content

Andy Murray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andy Murray Kjo është biografia e një tenisti
Andy Murray
Andy Murray
Kombësia Britania e Madhe Britania e Madhe
Datëlindja 15 maj 1987
Vendlindja Glasgow, Skocia
Rezidenca Oxshott, Surrey, Angli
Gjatësia 1.91 m (6 ft 3 in)
Pesha 82 kg
Fillimi i karrierës 2005
Vlera në para US$61.832.826
I vetëm
Fitore/humbje 677–202
Tituj 46 ATP
Renditja më e lartë 1 (7 nëntor 2016)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open F (2010, 2011, 2013, 2015, 2016)
French Open F (2016)
Wimbledon W (2013, 2016)
US Open W (2012)
Në çift
Fitore/humbje 76–76
Tituj 1 ATP
Renditja më e lartë Nr. 51 (17 tetor 2011)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open 1R (2006)
French Open 2R (2006)
Wimbledon 2R (2019)
US Open 2R (2008)

Freskimi i fundit: 19 prill 2021.


Andy Murray (Glasgow, 15 maj 1987) është një lojtar profesionist skocez i tenisit. Ai është renditur në numrin 1 të botës nga Shoqata e Profesionistëve të Tenisit (ATP) për 41 javë, dhe përfundoi si numri 1 i fundvitit në 2016. Ai ka fituar tre tituj të Grand Slam në një, përfshirë dy në Wimbledon, dhe ka arriti në njëmbëdhjetë finale të mëdha.

Murray u rendit në top 10 për të gjithë, përveç një muaji nga korriku 2008 deri në tetor 2017, dhe përfundoi jo më pak se nr. 4 në tetë nga nëntë renditjet e fundvitit gjatë asaj periudhe. Murray ka fituar 46 tituj teke ATP, duke përfshirë 14 ngjarje ATP Masters 1000.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Andy Murray – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale