Shoqata e Profesionistëve të Tenisit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shoqata e Profesionistëve të Tenisit
Association of Tennis Professionals
ShkurtesaATP
Themeluar mështator 1972; 51 vite më parë (1972-09)
LlojiOrgani drejtues i shoqatës së tenisit
QëllimiQeverisja sportive
SeliaMbretëria e Bashkuar
Monako
SHBA
Australia
Rajoni i shërbimit
Botëror
Kryetari
Italia Andrea Gaudenzi
Kryeshefi Ekzekutiv
Italia Massimo Calvelli
Faqja në internetwww.atptour.com

Shoqata e Profesionistëve të Tenisit (anglisht: Association of Tennis Professionals) ( shk.: ATP) është shoqata që bashkon lojtarë profesionistë të tenisit nga e gjithë bota. Lindi në shtator 1972 nga iniciativa e Donald Dell, Jack Kramer dhe Cliff Drysdale të cilët u bënë presidenti i parë.

Qëllimi kryesor i shoqatës është të mbrojë interesat e lojtarëve në lidhje me aspektet e ndryshme të veprimtarisë, si dhe të menaxhojë dhe organizojë shërbime thelbësore të tilla si, për shembull, ai i hartimit të renditjes botërore të quajtur, në fakt, Renditja në ATP. Renditja e ATP-së është parakushti në bazë të të cilit ATP harton tabelat e rezultateve për pjesëmarrje, me kërkesë të tenistëve individualë, në turnet e qarkut ndërkombëtar, duke vendosur farërat dhe ndeshjet e drejtpërdrejta me short.

Selia globale e ATP është në Londër. ATP Americas është i vendosur në Ponte Vedra Beach, Florida; Selia e ATP Europe është në Monako; dhe ATP International, e cila mbulon Afrikën, Azinë dhe Australasinë, është e vendosur në Sidnei, Australi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]