Sydney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sidnei)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 33°30′55″J 151°07′24″L / 33.5154°J 151.1234°L / -33.5154; 151.1234

Sydney
Qytet
noform
Stema_figura

Sidneji aka Sydney [ˈsɪdnɪ] është një qytetAustrali dhe kryeqyteti i shtetit federal New South Wales dhe është qyteti më i banuar në Australi me mbi 4.2 milion banorë (sipas statistikave të viti 2006)

Sydney është qyteti i parë i kolonive evropiane në Australi themeluar në vitin 1788 në Sydney Cove nga Arthur Phillip, udhëheqës britanez.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Politika[redakto | përpunoni burim]

Njësitë administrative[redakto | përpunoni burim]

Sydney Harbour Bridge night.jpg

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]