Jump to content

Sidnej

Coordinates: 33°30′55″S 151°07′24″E / 33.5154°S 151.1234°E / -33.5154; 151.1234
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

33°30′55″S 151°07′24″E / 33.5154°S 151.1234°E / -33.5154; 151.1234

Sidnej
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}

Sidneji aka Sydney [ˈsɪdnɪ] është një qytetAustrali dhe kryeqyteti i shtetit federal New South Wales dhe është qyteti më i banuar në Australi me mbi 4.2 milion banorë (sipas statistikave të viti 2006)

Sydney është qyteti i parë i kolonive evropiane në Australi themeluar në vitin 1788 në Sydney Cove nga Arthur Phillip, udhëheqës britanez.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]