Roger Federer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roger Federer Kjo është biografia e një tenisti
Roger Federer
Roger Federer
Kombësia Zvicra Zvicra
Datëlindja 08 gusht 1981
Vendlindja Basel, Zvicra
Rezidenca Basel, Zvicra
Gjatësia 1.85 m
Pesha 85 kilograms
Fillimi i karrierës 1998
Vlera në para 123,632,204
I vetëm
Fitore/humbje 1202–263 (82.05%)
Tituj 101 ATP
Renditja më e lartë 1 (2 shkurt 2004)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open W (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018)
French Open W (2009)
Wimbledon W (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017)
US Open W (2004, 2005, 2006, 2007, 2008)
Në çift
Fitore/humbje 120–80
Tituj 8 ATP
Renditja më e lartë Nr. 24 (30 qershor 2003)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open 3R (2003)
French Open 1R (2000)
Wimbledon QF (2000)
US Open 3R (2002)

Freskimi i fundit: 22. 5. 2019.


Roger Federer është teniser profesionist zviceran.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roger Federer lindi në Bazel më 8 gusht të vitit 1981 nga babai Robert dhe e ëma jugoafrikane Linet Durand. U rrit në Munhenshtajn në kufi me Francën dhe Gjermaninë.

Roger Federer momentalisht është teniseri i parë në botë. Nga 2 shkurti 2004 e deri më 17 gusht të viti 2008 ka qenë reketi i parë në botë me rekord 237 jave të njëpasnjëshme.

Federeri ka fituar 20 tituj Grand Slam turnire, nga të cilët 8 në Wimbledon, 5 US Open, 6 Austtralian Open, 1 French Open. Roger Federer është fitues i Turnirit në tenis në Wimbledon në vitin 2009 në finale e mundi tenistin amerikan Rodick me 3:2. Kjo ishte fitorja e tij e gjashtë në këtë turnir duke e tejkaluar Pet Samprasin i cili ka fituar 5 herë.