Roger Federer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Roger Federer Kjo është biografia e një tenisti
Roger Federer
Kombësia Zvicra Zvicra
Datëlindja 22 maj 1987
Vendlindja Basel, Zvicra
Rezidenca Basel, Zvicra
Gjatësia 1.85 m
Pesha 85 kilograms
Fillimi i karrierës 1998
Vlera në para 81,219,968
I vetëm
Fitore/humbje 954–221 (81.19%)
Tituj 78 ATP
Renditja më e lartë 1 (2 shkurt 2004)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open W (2004, 2006, 2007, 2010)
French Open W (2009)
Wimbledon W (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012)
US Open W (2004, 2005, 2006, 2007, 2008)
Në çift
Fitore/humbje 120–80
Tituj 8 ATP
Renditja më e lartë Nr. 24 (30 qershor 2003)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open 3R (2003)
French Open 1R (2000)
Wimbledon QF (2000)
US Open 3R (2002)

Freskimi i fundit: 3 nëntor 2012.


Roger Federer është teniser profesionist zvicerran.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Roger Federer lindi në Bazel më 8 gusht të vitit 1981 nga babai Robert dhe e ëma jugoafrikane Linet Durand. U rrit në Munhenshtajn në kufi me Francën dhe Gjermaninë.

Roger Federer momentalisht është teniseri i parë në botë. Nga 2 shkurti 2004 e deri më 17 gusht të viti 2008 ka qenë reketi i parë në botë me rekord 237 jave të njëpasnjëshme.

Federeri ka fituar 15 tituj Grand Slam turnire, nga të cilët 7 në Wimbledon, 5 US Open, 4 Austtralian Open, 1 French Open. Roger Federer është fitues i Turnirit në tenis në Wimbledon në vitin 2009 në finale e mundi tenistin amerikan Rodick me 3:2. Kjo ishte fitorja e tij e gjashtë në këtë turnir duke e tejkaluar Pet Samprasin i cili ka fituar 5 herë.