Novak Gjokoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Novak Gjokoviq Kjo është biografia e një tenisti
Novak Gjokoviq
Kombësia Serbia Serbia
Datëlindja 22 maj 1987
Vendlindja Beograd, Serbia
Rezidenca Monte Carlo, Monaco
Gjatësia 1.88 m (6 ft 2 in)
Pesha 77 kilograms
Fillimi i karrierës 2003
Vlera në para $129,000,709
I vetëm
Fitore/humbje 849–178
Tituj 73 ATP
Renditja më e lartë 1 (4 korrik 2011)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open W (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016)
French Open W (2016)
Wimbledon W (2011, 2014, 2015)
US Open W (2011, 2015)
Në çift
Fitore/humbje 52–65
Tituj 1 ATP
Renditja më e lartë Nr. 114 (30 qershor 2009)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open 1R (2006, 2007)
French Open 1R (2006)
Wimbledon 2R (2006)
US Open 1R (2006)

Freskimi i fundit: 01.04.2019.


Novak Gjokoviq (Cirilik serbisht: Novak Đoković / Ђоковић Новак) ka lindur më 22 maj 1987Beograd, Serbia. Ai është tenist profesionist serb dhe ish tenisti i parë në botë. Ai konsiderohet si një nga tenistët e mirë. Që në moshën e re ai arriti mjaft suksese. Ai është fitues i 15 Grend Slem çmimeve, si dhe 32ATP Masters çmimeve .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Novak Gjokoviq – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale