Roger Moore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roger Moore
Roger Moore at the sets of Sea Wolves.jpg
Roger Moore në filmin The Sea Wolves, më 1979
Informacione personale
Vendlindja Stockwell, Londër, Angli
Bashkëshort(ja) Doorn van Steyn
Dorothy Squires
Luisa Mattioli
Kristina Tholstrup
Kombësia AnglezSir Roger George Moore, KBE lindi më 14 tetor 1927. Është një aktor anglez. Ai është i njohur për portretizimin të dy heroi aksionit, Simon Templarserinë televizive The Saint prej 1962 deri 1969, dhe, si Sean Connery roli pasues James Bondfilmserinë të suksesshëm prej 1973 deri 1985.


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.