Jump to content

Sean Connery

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sean Connery
Skeda:Sean2.png
U lind në25 gusht 1930
Vdiq
KombësiaSkocez
Faqja në rrjetSeanConnery.com

Sir Thomas Sean Connery (lindi Thomas Connery; 25 gusht 1930 - 31 tetor 2020) ishte një aktor skocez dhe fitues i Çmimit Oskar dhe producent, që është i njohur për portretizimin të James Bond-it.

Connery filloi të interpretojë në prodhime më të vogla teatrore dhe televizive deri në rolin e tij si Bond. Megjithëse ai nuk e shijoi vëmendjen jashtë ekranit që roli i dha, suksesi i filmave Bond solli oferta të Connery nga regjisorë të njohur si Alfred Hitchcock, Sidney Lumet dhe John Huston. Filmat e tyre në të cilët u shfaq Connery përfshinin Marnie (1964), The Hill (1965), Murder on the Orient Express (1974), The Man Who Would Be King (1975), A Bridge Too Far (1977), Highlander (1986), The Name of the Rose (1986), The Untouchables (1987), si Henry Jones, Sr.Indiana Jones and the Last Crusade (1989), The Hunt for Red October (1990), Dragonheart (1996), The Rock (1996), dhe Finding Forrester (2000) Connery u tërhoq zyrtarisht nga aktrimi në vitin 2006, megjithëse u kthye pak kohë për rolet e zërit në vitin 2012.

Në vitin 2004, një sondazh në Mbretërinë e Bashkuar Sunday Herald e njohu Connery si "Skocezi më i gjallë"[1] dhe një sondazh i EuroMillions i vitit 2011 e emëroi atë "Thesari më i madh i Skocisë me të Gjallët".[2] Ai u votua nga revista People si "Njeriu më seksi i gjallë" në vitin 1989 dhe "Njeriu më seksi i shekullit" në vitin 1999.[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thomas Connery lindi në Edinburg, Skoci më 25 gusht 1930 tek prindërit Joseph Connery dhe Euphemia McBain "Effie" McLean. Ai u emërua pas gjyshit të tij atëror. Ai u rrit në Fountainbridge Nr. 176. Nëna e tij ishte një grua pastruese dhe babai i tij ishte një punëtor fabrike dhe shofer kamioni.[4]

Dy nga stërgjyshërit e tij atërore emigruan në Skoci nga Wexford, Irlandë në mesin e shekullit të 19-të, me stërgjyshin e tij, James Connery, duke qenë një Nomadë Irlandezë.[5] Pjesa tjetër e familjes së tij ishte me origjinë skoceze, dhe stërgjyshërit e tij nga ana e nënës ishin folës amtare të galikishtes skoceze nga Fife dhe UigSkye.[6] Babai i tij ishte një katolik, dhe nëna e tij ishte një protestante. Connery kishte një vëlla më të vogël, Neil. Në përgjithësi ai ishte referuar në rininë e tij si "Tommy". Megjithëse ishte i vogël në shkollën fillore, ai u rrit me shpejtësi rreth moshës 12 vjeç, duke arritur lartësinë e tij të plotë për të rritur 188 cm në 18 vjeç. Ai ishte i njohur gjatë viteve të tij të adoleshencës si "Big Tam".

Connery ishte një futbollist i etur, pasi kishte luajtur për Bonnyrigg Rose në ditët e tij më të reja.[7] Atij iu ofrua një test me East Fife. Ndërsa ishte në një turne me Paqësorin Jugor, Connery luajti në një ndeshje futbolli kundër një ekipi lokal që Matt Busby, menaxheri i Manchester United, ndodhi të ishte skautues. Sipas raporteve, Busby ishte i impresionuar me aftësitë e tij fizike dhe i ofroi Connery një kontratë me vlerë £25 në javë (ekuivalente me £703 në 2019) menjëherë pas ndeshjes. Connery tha se ishte tunduar të pranonte, por ai kujton, "Unë e kuptova që një futbollist i klasit të lartë mund të ishte mbi kodër në moshën 30 vjeç, dhe unë isha tashmë 23 vjeç. Vendosa të bëhesha aktor dhe doli të ishte një nga lëvizjet e mia më inteligjente".[8]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Bond 1962-1971, 1983[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sean Connery në rolin e agjentit James Bond 007

Përparimi i Connery erdhi në rolin e agjentit sekret britanik James Bond. Ai hezitonte të angazhohej në një seri filmi, por e kuptoi që nëse filmat do të kishin sukses, karriera e tij do të përfitonte shumë. Midis vitit 1962 dhe 1967, Connery luajti 007 në Dr. No, From Russia with Love, Goldfinger, Thunderball dhe You Only Live Twice, pesë filmat e parë Bond të prodhuar nga Eon Productions. Pasi u largua nga roli, Connery u kthye për filmin e shtatë, Diamonds Are Forever (1971). Connery bëri paraqitjen e tij të fundit si Bond në Never Say Never Again, një rixhirim i Thunderball i vitit 1983 prodhuar nga Taliafilm i Jack Schwartzman. Të shtatë filmat ishin të suksesshëm komercialisht. James Bond, siç u portretizua nga Connery, u zgjodh si heroi i tretë më i madh në historinë e kinemasë nga Instituti Amerikan i Filmit.[9]

Përzgjedhja e Connery për rolin e James Bond i detyrohej shumë Dana Broccoli, gruas së producentit Albert "Cubby" Broccoli, e cila vlerësohet të ketë qenë e dobishme në bindjen e burrit të saj se Connery ishte njeriu i duhur. Krijuesi i James Bond, Ian Fleming, fillimisht dyshoi në hedhjen e Connery, duke thënë, "Ai nuk është ai që kam parashikuar nga pamja e James Bond" dhe "Unë jam duke kërkuar për Komandantin Bond dhe jo një njeri-stunt të madh", duke shtuar se Connery ishte i parafinuar. E dashura e Fleming Blanche Blackwell i tha Connery kishte karizmën e nevojshme seksuale, dhe Fleming ndryshoi mendim pas Dr. No premier. Ai ishte aq i impresionuar, sa ai shkroi trashëgiminë e Connery në karakter Në romanin e tij të vitit 1964 You Live Only Twice, Fleming shkroi se babai i Bond ishte skocez dhe nga GlencoeMalësinë Skoceze.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Të tjera
1954 Lilacs in the Spring Undetermined Role (sponsor)
1957 No Road Back Spike
Hell Drivers Johnny Kates
Action of the Tiger Mike
Time Lock Welder #2
1958 Another Time, Another Place Mark Trevor
1959 Darby O'Gill and the Little People Michael McBride
Tarzan's Greatest Adventure O'Bannion
1961 On the Fiddle Pedlar Pascoe
The Frightened City Paddy Damion
1962 The Longest Day Pte. Flanagan
Dr. No James Bond
1963 From Russia with Love James Bond
1964 Marnie Mark Rutland
Woman of Straw Anthony Richmond
Goldfinger James Bond
1965 The Hill Trooper Joe Roberts
Thunderball James Bond
1966 A New World Himself (kameo)
A Fine Madness Samson Shillitoe
1967 You Only Live Twice James Bond
1968 Shalako Moses Zebulon 'Shalako' Carlin
1969 The Bowler and the Bonnet Himself (Drejtor;dokumentar)
1970 The Molly Maguires Jack Kehoe
1971 The Red Tent Roald Amundsen
The Anderson Tapes John Anderson
Diamonds Are Forever James Bond
1972 A Spain Golf Course Himself (Subjekt i shkurt)
1973 The Offence Detective Sergeant Johnson
1974 Zardoz Zed
Murder on the Orient Express Colonel Arbuthnot
1975 Ransom Nils Tahlvik
The Dream Factory Himself (dokumentar)
The Wind and the Lion Mulay Achmed Mohammed el-Raisuli the Magnificent
The Man Who Would Be King Daniel Dravot
1976 Robin and Marian Robin Hood
1976 The Next Man Khalil Abdul-Muhsen
1977 A Bridge Too Far Maj. Gen. Roy Urquhart
1979 The First Great Train Robbery Edward Pierce/John Simms/Geoffrey
Meteor Dr. Paul Bradley
Cuba Maj. Robert Dapes
1981 Outland O'Niel
Time Bandits King Agamemnon/Fireman
1982 G'ole! Narrator (dokumentar)
Five Days One Summer Douglas Meredith
Wrong Is Right Patrick Hale
1983 Sean Connery's Edinburgh Himself (subjekt i shkurt)
Never Say Never Again James Bond
1984 Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight The Green Knight
1986 Highlander Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez
The Name of the Rose William of Baskerville
1987 The Untouchables Jim Malone
1988 The Presidio Lt. Col. Alan Caldwell
1989 Indiana Jones and the Last Crusade Professor Henry Jones
Family Business Jessie McMullen
1990 The Hunt for Red October Captain Marko Ramius
The Russia House Bartholomew 'Barley' Scott Blair
1991 Highlander II: The Quickening Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez
Robin Hood: Prince of Thieves King Richard (sponsorues)
1992 Medicine Man Dr. Robert Campbell
1993 Rising Sun Capt. John Connor (njëri ndër producentët)
1994 A Good Man in Africa Dr. Alex Murray
1995 The Thief and the Cobbler Tack the Cobbler (zërin; verzioni origjinal)
Just Cause Paul Armstrong
First Knight King Arthur
1996 Dragonheart Draco (zërin)
The Rock John Patrick Mason (njëri ndër producentët)
1998 The Avengers Sir August de Wynter
Playing by Heart Paul
1999 Entrapment Robert MacDougal (njëri ndër producentët)
2000 Finding Forrester William Forrester
2003 The League of Extraordinary Gentlemen Allan Quatermain
2012 Sir Billi Sir Billi Dublim
Gjithashtu producent ekzekutiv
Ever to Excel Tregues Dokumentar;[10][11] Filmi i fundit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Flockhart, Susan (25 janar 2004). "Would The Greatest Living Scot Please Stand Up?; Here they are". Sunday Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2016. Marrë më 16 qershor 2016 – nëpërmjet HighBeam Research.
 2. ^ "Sir Sean Connery named Scotland's greatest living treasure" (në anglisht). STV News. 25 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 6 gusht 2012.
 3. ^ "Sexy Celebrity Pictures" (në anglisht). CBS News. Marrë më 10 tetor 2018.
 4. ^ "Sean Connery Biography". Film Reference (në anglisht). Advameg, Inc. Marrë më 29 shtator 2007.
 5. ^ Brent, Harry (25 gusht 2020). "Five things you never knew about Sean Connery's Irish roots". irishpost.com (në anglisht). Marrë më 3 nëntor 2020.
 6. ^ "Scottish Genealogy Scottish Ancestry Family Tree Scottish Genealogists" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2012. Marrë më 5 mars 2013.
 7. ^ Crawford, Kenny (7 dhjetor 2016). "Bonnyrigg Rose: Four things you might not know about the Rosey Posey" (në anglisht). BBC Scotland. Marrë më 7 dhjetor 2016.
 8. ^ "Scottish Junior Football Association > Mud & Glory > Sean Connery" (në anglisht). Mud & Glory. prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2015. Marrë më 21 tetor 2012.
 9. ^ ""AFI's 100 Years... 100 Heroes and Villains"". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 8 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Sean Connery tells the story of St Andrews". news.st-andrews.ac.uk (në anglishte britanike). 2012-05-12. Marrë më 2020-02-18.
 11. ^ Ever to Excel (në anglisht), marrë më 2020-02-18