Sean Connery

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sean Connery
Sean2.png
Informacione personale
Vendlindja Edinburgh, Skoci
Role të shquar James Bond
Kombësia Skocez
Faqja zyrtare SeanConnery.com


Sir Thomas Sean Connery lindi më 25 gusht 1930Edinburgh, Skoci - 2020. Është një aktor skocez dhe fitues i çmimit oskar dhe producent, që është i njohur për portretizimin të James Bond-it.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sean Connery në rolin e agjentit James Bond 007

James Bond (Xhems Bond). Ështe pak për të thënë mirpo ky emër dinjitoz e kujton një ashtu një figurë dinjitoze e një sharm elegant atë të aktorit Sean Connery. Për të garderobat elegante, vozitja e Aston Martinit, pirja e duhanit në këtë rol kishte një pik synim, të futej në Parajsën e atyre aktorëve që mbesin në Hollywood si legjenda. Për këtë motiv dhe vetëm për këtë fakt Connery është nje mit. Mirëpo thën të vërtetën dhe me sinqeritet, ky njeri ka dhënë prova që nuk ishte i mir vëtëm me këtë rol, por q`do herë aty ku aktronte Sean Connery, spektatorët dhe publiki i gjërë e pritnin me një entuziazëm.

Koneri e don shumë lojën e Golfit dhe veshjen e tij tradicionale Skoceze. Skocia atëdheu i tij ishte një frymzim i veqant që e shtyri këtë njeri të bëhej i famshëm. Shum kohë Sir Connery lufton për çlirimin e asja pjese të Skocis nga kthetrat e Britanis së Madhe.

Sharmi dhe stili i tjë duke kaluar vitet bëhej edhe me i adhuruar sikur se vina sa me e vjetër aq më e kërkuar dhe më e shtrenjtë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Të tjera
1954 Lilacs in the Spring Undetermined Role (sponsor)
1957 No Road Back Spike
Hell Drivers Johnny Kates
Action of the Tiger Mike
Time Lock Welder #2
1958 Another Time, Another Place Mark Trevor
1959 Darby O'Gill and the Little People Michael McBride
Tarzan's Greatest Adventure O'Bannion
1961 On the Fiddle Pedlar Pascoe
The Frightened City Paddy Damion
1962 The Longest Day Pte. Flanagan
Dr. No James Bond
1963 From Russia with Love James Bond
1964 Marnie Mark Rutland
Woman of Straw Anthony Richmond
Goldfinger James Bond
1965 The Hill Trooper Joe Roberts
Thunderball James Bond
1966 A New World Himself (kameo)
A Fine Madness Samson Shillitoe
1967 You Only Live Twice James Bond
1968 Shalako Moses Zebulon 'Shalako' Carlin
1969 The Bowler and the Bonnet Himself (Drejtor;dokumentar)
1970 The Molly Maguires Jack Kehoe
1971 The Red Tent Roald Amundsen
The Anderson Tapes John Anderson
Diamonds Are Forever James Bond
1972 A Spain Golf Course Himself (Subjekt i shkurt)
1973 The Offence Detective Sergeant Johnson
1974 Zardoz Zed
Murder on the Orient Express Colonel Arbuthnot
1975 Ransom Nils Tahlvik
The Dream Factory Himself (dokumentar)
The Wind and the Lion Mulay Achmed Mohammed el-Raisuli the Magnificent
The Man Who Would Be King Daniel Dravot
1976 Robin and Marian Robin Hood
1976 The Next Man Khalil Abdul-Muhsen
1977 A Bridge Too Far Maj. Gen. Roy Urquhart
1979 The First Great Train Robbery Edward Pierce/John Simms/Geoffrey
Meteor Dr. Paul Bradley
Cuba Maj. Robert Dapes
1981 Outland O'Niel
Time Bandits King Agamemnon/Fireman
1982 G'ole! Narrator (dokumentar)
Five Days One Summer Douglas Meredith
Wrong Is Right Patrick Hale
1983 Sean Connery's Edinburgh Himself (subjekt i shkurt)
Never Say Never Again James Bond
1984 Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight The Green Knight
1986 Highlander Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez
The Name of the Rose William of Baskerville
1987 The Untouchables Jim Malone
1988 The Presidio Lt. Col. Alan Caldwell
1989 Indiana Jones and the Last Crusade Professor Henry Jones
Family Business Jessie McMullen
1990 The Hunt for Red October Captain Marko Ramius
The Russia House Bartholomew 'Barley' Scott Blair
1991 Highlander II: The Quickening Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez
Robin Hood: Prince of Thieves King Richard (sponsorues)
1992 Medicine Man Dr. Robert Campbell
1993 Rising Sun Capt. John Connor (njëri ndër producentët)
1994 A Good Man in Africa Dr. Alex Murray
1995 The Thief and the Cobbler Tack the Cobbler (zërin; verzioni origjinal)
Just Cause Paul Armstrong
First Knight King Arthur
1996 Dragonheart Draco (zërin)
The Rock John Patrick Mason (njëri ndër producentët)
1998 The Avengers Sir August de Wynter
Playing by Heart Paul
1999 Entrapment Robert MacDougal (njëri ndër producentët)
2000 Finding Forrester William Forrester
2003 The League of Extraordinary Gentlemen Allan Quatermain
2006 Sir Billi the Vet Sir Billi (zërin) animues 2008

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.