The Untouchables (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Untouchables
Regjia ngaBrian De Palma
Skenari ngaDavid Mamet
Bazuar nëThe Untouchables nga Eliot Ness
Oscar Fraley
ProdhuesiArt Linson
Luajnë
KinematografiaStephen H. Burum
Montazhi
MuzikaEnnio Morricone
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
2 qershor 1987 (premierë në New York City)
3 qershor 1987 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
119 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$25 million[1]
Fitimi$106.2 million[2]

The Untouchables është një film krimi amerikan i vitit 1987[3] me regji të Brian De Palma, prodhuar nga Art Linson, dhe shkruar nga David Mamet. Filmi bazohet lirshëm në librin me të njëjtin emër (1957) dhe ngjarjet e jetës reale në të cilat u bazua, por pjesa më e madhe e komplotit të tij është e trilluar.[4][5] Në film luajnë Kevin Costner, Charles Martin Smith, Andy García, Robert De Niro (në bashkëpunimin e tretë midis De Palma dhe De Niro, pas Greetings të vitit 1968 dhe Hi, Mom! i vitit 1970), dhe Sean Connery, dhe ndjek Eliot Ness (Costner) ndërsa ai formon ekipin e Të Paprekshmit për të sjellë Al Capone (De Niro) para drejtësisë gjatë Ndalimit. Partitura e nominuar për Grammy Award u kompozua nga Ennio Morricone dhe përmban muzikë të periudhës nga Duke Ellington.[6]

The Untouchables u shfaq premierë më 2 qershor 1987, në New York City dhe doli në publikim të përgjithshëm më 3 qershor 1987, në Shtetet e Bashkuara. Filmi fitoi 106.2 milionë dollarë në mbarë botën dhe mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët. U nominua për katër Academy Awards; Connery fitoi Academy Award për Aktorin më të Mirë Dytësor.[7]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1930, gjatë Ndalimit, mbreti famëkeq i bandave Al Capone furnizon pije të paligjshme dhe pothuajse kontrollon të gjithë Çikagon. Agjenti i Byrosë së Ndalimit Eliot Ness është ngarkuar me ndalimin e aktiviteteve të Capone, por përpjekja e tij e parë për një bastisje të pijeve alkoolike dështon për shkak të policëve të korruptuar që paralajmëruan Capone. Më pas ai ndeshet me oficerin veteran irlandez-amerikan James Malone, i cili kundërshton korrupsionin e shfrenuar dhe ofron të ndihmojë Nesin, duke sugjeruar që të gjejnë një burrë nga akademia e policisë që nuk ka rënë ende nën ndikimin e Capone dhe ende beson në aspektet idealiste të zbatimit të ligjit. Ata rekrutojnë kursantin italo-amerikan George Stone (emri i lindjes Giuseppe Petri) për qitësin dhe integritetin e tij të lartë. Të bashkuar me kontabilistin Oscar Wallace, i caktuar te Ness nga Uashingtoni, D.C., ata bastisën me sukses një magazinë pijesh alkoolike Capone dhe filluan të fitojnë publicitet pozitiv, me shtypin që i quajti "Të Paprekshmit". Capone më vonë vret menaxherin e magazinës me një shkop bejsbolli për të paralajmëruar vartësit e tij të tjerë.

Duke zbuluar se Capone nuk ka paraqitur një deklaratë tatimore mbi të ardhurat për katër vjet, Wallace sugjeron të përpiqet të ndërtojë një rast për evazion fiskal kundër tij, pasi rrjeti i Capone e mban atë të izoluar mirë nga krimet e tjera të tij. Një kryetar i shtrembër i ofron Nesit një ryshfet për të hequr dorë nga hetimi, por Nesi refuzon. Pasi zbatuesi i Capone, Frank Nitti kërcënon se do të vrasë gruan e Nesit, Catherine dhe vajzën e tyre, Ness i zhvendos menjëherë në një shtëpi të sigurt. Në një bastisje të mëvonshme në kufirin kanadez, Ness dhe ekipi i tij kapin një dërgesë pijesh alkoolike, duke vrarë disa gangsterë dhe duke kapur një kontabilist Capone të quajtur George, të cilin ata përfundimisht e bindin të dëshmojë kundër punëdhënësit të tij. Në Çikago, Nitti, i veshur si polic, vret Wallace dhe George në ashensorin e komisariatit dhe lë një mesazh tallës për Nesin. Ness përballet me Capone në hotelin Lexington pas vrasjeve, por Malone ndërhyn, duke i kërkuar Ness të përqëndrohet në bindjen e prokurorit të qarkut që të mos hedhë poshtë akuzat kundër Capone.

Duke kuptuar se shefi i policisë Mike Dorsett shiti Wallace dhe George, Malone e detyron Dorsett të zbulojë se ku fshihet llogaritari i Capone, Walter Payne. Atë mbrëmje, një nga njerëzit e Capone hyn në banesën e Malone; Malone e përndjek atë me një armë gjahu, por Nitti i zë pritë me një gjysmë mitralozi Thompson. Menjëherë pas kësaj, Ness dhe Stone mbërrijnë për të gjetur Malone të plagosur për vdekje; para se të vdesë, Malone u tregon se cilin tren do të marrë Payne jashtë qytetit. Ndërsa dyshja presin mbërritjen e Payne në Union Station, Ness sheh një nënë të re me dy valixhe dhe fëmijën e saj në një karrocë duke ngjitur me mundim shkallët e hollit. Ness përfundimisht vendos ta ndihmojë atë, por gangsterët që ruajnë Payne shfaqen ndërsa Ness dhe gruaja arrijnë majën e shkallëve dhe ndodh një shkëmbim zjarri i përgjakshëm. Edhe pse të shumtë në numër, Ness dhe Stone arrijnë të kapin Payne të gjallë dhe të vrasin të gjithë shoqëruesit e tij, duke i mbajtur nënën dhe fëmijën të padëmtuar.

Më vonë, kur Payne dëshmon në gjyqin e Capone, Ness vëren se Capone duket çuditërisht i qetë dhe se Nitti mban një armë në sallën e gjyqit. Përmbaruesi e largon Nittin dhe e kontrollon, duke gjetur një shënim nga kryetari i bashkisë së Çikagos, William Hale Thompson, i cili e lejon atë të mbajë armën. Megjithatë, duke vënë re se Nitti posedon një libër shkrepse me adresën e Malone të shkruar brenda, Ness kupton se Nitti e vrau Malone. Në panik, Nitti qëllon përmbaruesin përpara se të ikë në çatinë e gjykatës, ku Ness e kap atë. Pasi Nitti fyen kujtimin e Malone dhe gëzohet se do t'i shpëtojë dënimit për vrasjen, një Nes i tërbuar e shtyn Nittin nga çatia drejt vdekjes së tij, duke marrë hak për Wallace dhe Malone.

Stone i jep Nesit një listë, marrë nga palltoja e Nittit, e cila tregon se anëtarët e jurisë në gjyq janë të gjithë në listën e pagave të Capone. Pas dyerve të mbyllura, Ness e bind gjyqtarin të ndërrojë jurinë e Capone-s me një që dëgjon një çështje divorci pa lidhje, duke i thënë gjykatësit se ai është në listën e pagave të Capone-s dhe ata mund ta provojnë atë. Kjo e shtyn avokatin e Capone të pranojë fajësinë, megjithëse një Capone i indinjuar kundërshton me dhunë. Capone më vonë dënohet për evazion fiskal dhe dënohet me 11 vjet burg. Në ditën kur Capone fillon të vuajë dënimin, Ness mbyll zyrën e tij, duke i dhënë Stone medaljonin e Shën Judës dhe çelësin e telefonatave të Malone si dhuratë lamtumire. Teksa Nesi largohet nga komisariati, një gazetar e pyet se çfarë do të bëjë me shfuqizimin e mundshëm të Prohibition-it, për të cilën ai përgjigjet: "Mendoj se do të pi një pije".

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvilimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore filloi më 18 gusht 1986, në Çikago, Illinois, ku historia e Ness fillon me atë duke rekrutuar ekipin e tij të Paprekshëm me qëllimin për të rrëzuar Capone.[4] Në gusht 1986, Paramount Pictures kontaktoi Garry Wunderwald nga Zyra e Komisionerit të Filmit në Montana për të gjetur një urë të periudhës 1930 për të nënkuptuar një kalim kufitar midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Wunderwald sugjeroi Urën Hardy, e cila kalon lumin Mizuri pranë qytetit të vogël të Cascade, në jugperëndim të Great Falls.

Nga data 6 deri në 20 tetor, ura u mbyll për trafikun për të filmuar sekuencën e shkëmbimit të zjarrit. 25 banorë vendas u hodhën për të hipur mbi kalë si Policia e Montuar Mbretërore Kanadeze gjatë vendit të ngjarjes. Ekuipazhi më pas ndërtoi kabina dhe shtëpi verore përgjatë lumit, dhe 600 pemë u sollën nga zonat e Lincoln dhe Kalispell dhe u mbollën brenda një dite e gjysmë. Disa automjete të epokës së viteve 1920 dhe 1930 u morën me qira nga fermerët nga Conrad dhe Great Falls. Xhirimet aktuale zgjatën afërsisht 10 ditë, por stafi i prodhimit e rezervoi urën për kohë të mjaftueshme për të lejuar vonesat e prodhimit. Qindra u lejuan të shikonin xhirimet nga një fushë aty pranë.[8]

Ndeshja me armë zjarri në stacionin hekurudhor është një homazh për montazhin Odessa Steps në filmin e famshëm pa zë të Sergei Eisenstein të vitit 1925, Battleship Potemkin, dhe u parodizua në filmin e vitit 1994 Naked Gun 33+1⁄3: The Final Insult si një sekuencë ëndrrash.[9][10]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Untouchables u hap më 3 qershor 1987 në 1.012 kinema ku fitoi 10.023.094 dollarë në fundjavën e hapjes dhe u rendit në fundjavën e gjashtë më të lartë të hapjes së 1987. Ai vazhdoi të fitonte 76.2 milionë dollarë në Amerikën e Veriut.[3] Sipas producentit Art Linson, sondazhet e bëra për filmin treguan se afërsisht 50% e audiencës ishin gra. “Zakonisht, një film i dhunshëm tërheq kryesisht meshkujt, por edhe ky është prekës, për shpengimin dhe marrëdhëniet dhe për këtë audienca priret të falë teprimet kur bëhet fjalë për dhunën”.[11]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Untouchables mori vlerësime pozitive nga kritikët e filmit. Në Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim të miratimit prej 82% bazuar në vlerësimet nga 72 kritikë, me një vlerësim mesatar prej 7.60/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë: "I shkëlqyeshëm në sipërfaqe, por i ngarkuar me prekje të mjera, thrilleri klasik i gangsterëve i Brian DePalma është një vështrim i mprehtë i krimit të periudhës së Çikagos, duke shfaqur performanca të shkëlqyera nga një kastë e nivelit të lartë."[12]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 79 nga 100, bazuar në 16 kritikë, që tregon "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[13] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "A−" në një shkallë A+ në F.[14]

Vlerësimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Kategoria Subjekti Rezultati
Academy Awards Aktorin më të Mirë Dytësor Sean Connery Fitues/e
Best Art Direction Patrizia von Brandenstein, William A. Elliott and Hal Gausman Kandidat/e
Best Costume Design Marilyn Vance Kandidat/e
Best Original Score Ennio Morricone Kandidat/e
American Society of Cinematographers Awards Outstanding Achievement in Cinematography in Theatrical Releases Stephen H. Burum Kandidat/e
ASCAP Film and Television Music Awards Top Box Office Films Ennio Morricone Fitues/e
Blue Ribbon Awards Best Foreign Film Brian De Palma Fitues/e
British Academy Film Awards Best Actor in a Supporting Role Sean Connery Kandidat/e
Best Costume Design Marilyn Vance Kandidat/e
Best Original Score Ennio Morricone Fitues/e
Best Production Design Patrizia von Brandenstein, William A. Elliott and Hal Gausman Kandidat/e
César Awards Best Foreign Film Brian De Palma Kandidat/e
David di Donatello Awards Best Foreign Film Art Linson Kandidat/e
Golden Globe Awards Best Supporting Actor – Motion Picture Sean Connery Fitues/e
Best Original Score Ennio Morricone Kandidat/e
Grammy Awards Best Album of Original Instrumental Background Score Written for a Motion Picture or Television Fitues/e
Japan Academy Film Prize Outstanding Foreign Language Film Kandidat/e
Kansas City Film Critics Circle Awards Best Supporting Actor Sean Connery Fitues/e
London Film Critics' Circle Awards Best Actor of the Year Fitues/e
Los Angeles Film Critics Association Awards Best Supporting Actor Vendi i dytë
Nastro d'Argento Best Score Ennio Morricone Fitues/e
National Board of Review Awards Top Ten Films 4th Place
Best Supporting Actor Sean Connery Fitues/e
National Society of Film Critics Awards Best Supporting Actor 2nd Place
New York Film Critics Circle Awards Best Supporting Actor Vendi i dytë
Writers Guild of America Awards Best Screenplay – Based on Material from Another Medium David Mamet Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura chitrib86
 2. ^ Cones, John W. (1997). The Feature Film Distribution Deal: A Critical Analysis of the Single Most Important Film Industry Agreement (në anglisht). SIU Press. fq. 7. ISBN 9780809320820. Marrë më 2013-12-29.
 3. ^ a b "The Untouchables". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-10-01. Marrë më 2008-07-17.
 4. ^ a b "The Untouchables". AFI Catalog (në anglisht). Marrë më 2022-07-07.
 5. ^ "30 years later, The Untouchables is still, well, untouchable". Tampa Bay Times (në anglisht). Marrë më 2022-07-07.
 6. ^ Tullio Kezich (6 shtator 1987). "Piace Al Capone superstar". la Repubblica (në italisht). fq. 23. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 28 maj 2017.
 7. ^ "The 60th Academy Awards (1988) Nominees and Winners" (në anglisht). oscars.org. Arkivuar nga origjinali më 2014-10-01. Marrë më 2011-07-31.
 8. ^ D'AMBROSIO, BRIAN. "The Untouchables' Montana touch: Hollywood shoot-out scene comes to Montana". Montana Magazines (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-02. Marrë më 2017-03-09.
 9. ^ "Iconic movie scene: The Untouchables' Union Station shoot-out" (në anglisht). Den of Geek. 16 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 2019-04-19. Marrë më 2020-10-15.
 10. ^ Xan Brooks (1 shkurt 2008). "Films influenced by Battleship Potemkin". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2016. Marrë më 10 tetor 2016.
 11. ^ Darnton, Nina (12 qershor 1987). "At the Movies". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2013-05-12. Marrë më 2010-03-31.
 12. ^ "The Untouchables (1987)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango Media. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2008. Marrë më 4 qershor 2023.
 13. ^ "The Untouchables Reviews". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 14. ^ "Cinemascore :: Movie Title Search". Cinemascore (në anglisht). 2018-12-20. Arkivuar nga origjinali më 2018-12-20. Marrë më 2020-07-27.