Kevin Costner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kevin Michael Costner lindi me 18 janar 1955, Kalifornia, është një aktor, producent dhe këngëtar i famshëm në SHBA.

Kevin Costner (2013)

U martua me Cindy Costner me 11 shkurt 1978, pati 3 fëmijë me të, por ndahet në 12 dhjetor 1994. Në 25 shtator 2004 martohet me Christine Baumgartner, dhe ka 2 fëmijë.

Pagesat e tij janë kolosale :

  • Dragonfly (2002) : 15.000.000 $
  • Thirteen Days (2000) : 15.000.000 $
  • Waterworld (1995) : 14.000.000 $ + përqindje
  • JFK (1991) : 7.000.000 $

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1982 Chasing Dreams Ed
Night Shift Frat Boy #1
Struggle Joe, Policeman #2
Frances Luther (Man in Alley) kualifikuar për Screen Actor's Guild card
1983 Stacy's Knights Will Bonner
Table for Five Newlywed husband
The Big Chill Alex skena të fshira
Testament Phil Pitkin
1984 The Gunrunner Ted
1985 Fandango Gardner Barnes, Groover
Silverado Jake
American Flyers Marcus Sommers
1986 Sizzle Beach, U.S.A. John Logan i xhiruar në 1974
Shadows Run Black Jimmy Scott
1987 The Untouchables Eliot Ness
No Way Out Lt. Cmdr. Tom Farrell
1988 Bull Durham Crash Davis
1989 Field of Dreams Ray Kinsella
1990 Revenge Michael 'Jay' Cochran producent
Dances with Wolves Lieutenant John J. Dunbar Academy Award for Best Picture (shared with Jim Wilson)
Academy Award for Best Director
Golden Globe Award for Best Motion Picture - Drama (shared with Jim Wilson)
Golden Globe Award for Best Director - Motion Picture
Directors Guild of America Award for Best Director
Producers Guild of America Award for Motion Picture Producer of the Year (shared with Jim Wilson)
Nominated - Academy Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
Nominated - BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated - BAFTA Award for Best Picture
Nominated - BAFTA Award for Best Direction
1991 Madonna: Truth or Dare ai vet dokumentar
Robin Hood: Prince of Thieves Robin Hood also producer
JFK Jim Garrison Nominuar - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
1992 Amazing Stories: Book One kapiteni Episodi: "The Mission", archive footage
Oliver Stone: Inside Out ai vet dokumentar
The Bodyguard Frank Farmer edhe producent
1993 A Perfect World Robert 'Butch' Haynes
1994 A Century of Cinema Himself dokumentar
Wyatt Earp Wyatt Earp edhe producent
The War Steven Simmons
1995 Waterworld Mariner producent dhe regjisor
1996 Tin Cup Roy 'Tin Cup' McAvoy Nominuar - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Musical or Comedy
1997 Sean Connery, An Intimate Portrait ai vet dokumentar
The Postman The Postman regjisor edhe producent
1999 Message in a Bottle Garret Blake edhe producent
For Love of the Game Billy Chapel
Play It to the Bone Ringside Fan Cameo
2000 Thirteen Days Kenny O'Donnell edhe producent
2001 3000 Miles to Graceland Thomas J. Murphy
Road to Graceland Murphy (zëri) animuar
2002 Dragonfly Joe Darrow
2003 Open Range Charlie Waite edhe regjizor dhe producent
2005 The Upside of Anger Denny Davies
Rumor Has It Beau Burroughs
2006 The Guardian Ben Randall
2007 Mr. Brooks Mr. Earl Brooks edhe producent
2008 Swing Vote Bud Johnson
2009 The New Daughter John James në prodhim