The Bodyguard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

The Bodyguard (Truproja) është një film amerikan i vitit 1992, romantik-thriller me aktorin Kevin Costner dhe Whitney Houston.

Në këtë film Costner është një agjent policie dhe mbron këngëtaren. Filmi u shkruajt nga Lawrence Kasdan dhe regjizor Mick Jackson.

Në këtë film Houston luan Rachel Marron, këngëtare. Frank Farmer (Kevin Costner), një truprojë i cili është i lodhur duke e mbrojtur atë.

Premiera ishte me 25 nëntor 1992, dhe zgjati 130 minuta. Pati një buxhet prej 25.000.000 $.

Kolona zanore ishte kënga e famshme e saj "I will always love u".

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kevin Costner ... Frank Farmer

Whitney Houston ... Rachel Marron

Gary Kemp ... Sy Spector

Bill Cobbs ... Devaney

Ralph Waite ... Herb Farmer

Tomas Arana ... Portman

Michele Lamar Richards ... Nicki

Mike Starr ... Tony

Christopher Birt ... Henry

DeVaughn Nixon ... Fletcher

Gerry Bamman ... Ray Court

Joe Urla ... Minella

Tony Pierce ... Dan

Charles Keating ... Klingman

Robert Wuhl ... Oscar Host