Montana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Montana
Montana
Ndërtesa e Parlamentit të Montanës
Ndërtesa e Parlamentit të Montanës
Flamuri i Montana
Stema zyrtare e Montana
Nicknames: 
Big Sky Country
Location of Montana
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 1,005,141
Faqja zyrtarewww.mt.gov

Montana (shqiptimi: Montena) është një Shtet Federal në veriperëndim të ShBA. Emri "Montana" do të thotë "mal", "malore" nga fjala spanjisht montaña, ndoshta edhe nga latin montanus. Me 380.838 km² është Montana shteti i katërt më i madh në Shtetet e Bashkuara, me rreth 944.632 banorë (2006). Kryeqyteti i Montana është Helena.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në veri Montana kufizon me provincat kanadezeBritish Columbia, Alberta dhe Saskatchewan, në lindje shtrihen Shteteve të Bashkuara të North Dakota dhe South Dakota, në jug Wyoming dhe në jugperëndim dhe perëndim Idaho. Perëndimi përbëhet nga Montana të larta, malet e thyer (Rocky Mountains), ndërsa në lindje Great Plains) është e karakterizuar. Me një rreth 101.876 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Montana, me 944.632 (2006) banorët e një prej shteteve më pak i populluar në ShBA. Në Përveç kësaj, Montana është gjendja e ShBA me densitet të ulët tretë popullsisë në shtetet e Alaska dhe Wyoming. Ndërmjet viteve 1990 dhe 2000 popullsia është rritur nga një total prej 12.9%.

Zhvillimin e popullsisë 1880-2000 (në mijë), bazuar në regjistrimet përkatëse.

Qytetet më të mëdha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KalispellHelena (Montana)Butte (Montana)BozemanGreat Falls (Montana)MissoulaBillings (Montana)

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]