Billings, Montana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Billings, Montana
Anglisht : Billings, Montana
qytet
noform
Billings, Montana
Stema_figuraBillings Natatorium.png
Vendndodhja
Billings, Montana is located in SHBA
Billings, Montana
Billings, Montana

Koordinatat: 45°47′12″V 108°32′14″P / 45.78667°V 108.53722°P / 45.78667; -108.53722

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Montana
Qarku Yellowstone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 112.72 km2
 •  tokësore 112.43 km2
 •  ujore 0.28 km2
Lartësia 952 m (m.n.d.)
Popullsia 104170 banorë (2010)
 •  urbane 114773 (US: 273th) banorë
 •  aglomerati 166,885 (US: 246th) banorë
Dendësia 926.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1877
Zona Kohore Mountain-7
Verore Mountain-6
Kodi Postal 59101, 59102, 59103, 59104, 59105, 59106, 59107, 59108, 59109, 59110, 59111, 59112, 59113, 59114, 59115, 59116, 59117
Prefiksi 406
Koordinatat 45° 47′ 12″ Veri

108° 32′ 14″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofbillings.net

Billings, Montana (Billings, Montana) është një qytet në qarkun Yellowstoneshtetit federal Montana, SHBA. Në Billings, Montana jetojnë 104170 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 926.5 banor/km2 (2399.7 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 112.72 km2 (43.52 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 952 m (3123 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Billings, Montana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale