Ajoua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aiova
Iowa
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Iowa.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Aiovës
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Shteti Syri i Fajkoit (The Hawkeye State)
Kryeqyteti Des Moines njëkohësisht qyteti më i madh
Qeverisja
Guvernator Kim Reynolds
Senatorë Chuck Grassley
Joni Ernst
Sipërfaqja
Sipërfaqja 145.743 km2
Renditja në SHBA: i 26-ti
Popullsia
Popullsia (2012) 3.074.186 banorë
Renditja në SHBA: i 30-ti
Dendësia 21.2 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Qendrore: UTC-6/-5
Pika më e lartë Hawkeye Point 509 m
Pika më e ulët 146 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 28 dhjetor 1846
Renditja në SHBA: i 29-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.iowa.gov

Iowa (shqiptohet: Ajoua ose Aiova) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Iowa iu bashkua SHBA-së më 28 dhjetor 1846. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Iowa-s është Des Moines (De Moine). Iowa kufizohet nga Wisconsin dhe Illinois në lindje, Mizuri në jug, Nebraska dhe Dakota e Jugut në perëndim, dhe Minesota në veri. Ai është i vetmi shtet në SHBA, që kufijtë lindorë dhe perëndimorë i ka të formuar nga lumenj, Lumi Mississipi në Lindje dhe Lumi Missouri dhe Lumi Big Sioux në perëndim.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iowa kufizohet në veri me Minesotën, në perëndim me Nebraskën dhe Dakotën e Jugut, në jug me Mizurin, dhe në lindje me Wisconsin dhe Illinois.

Iowa ka 99 qarqe, por 100 qendra qarku sepse Qarku Lee ka dy qendra. Kryeqyteti i shtetit, Des Moines, ndodhet në Qarkun Polk.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e mëdha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet më të mëdha të Iowa-s janë: Des Moines, Cedar Rapids, Davenport, Sioux City, Iowa City.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]