Vermont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vermont
Vermont
Vermont State House front.jpg
Flamuri i Vermont
Stema zyrtare e Vermont
Nicknames: 
The Green Mountain State (Shteti Mali i Gjelbër)
Location of Vermont
Popullsia
 • Total626,431
Faqja zyrtarewww.vermont.gov

Vermont është një shtet në rajonin e New EnglandShteteve të Bashkuara të Amerikës. Popullsia e tij sipas regjistrimit të vitit 2010 ishte 630.337 banorë. Vermont është i vetmi shtet në New England që nuk laget nga Oqeani Atlantik. Ai kufizohet nga Massachusetts në jug, New Hampshire në lindje, New York në perëndim, dhe provincën Kanadeze të Québec në veri.

Kryeqytet i Vermontit është Montpelier

Geografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.