Jump to content

Montpelier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Montpelier
Montpelier
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 7,855
{{{postal_code_type}}}
05601-05604, 05609, 05620, 05633
Faqja zyrtarewww.montpelier-vt.org
Vendodhja e Montpelier në Vermont

Montpelier (shqiptohet: montpi'liër) është një qytet në shtetin amerikan të Vermontit që shërben si kryeqytet i shtetit dhe qendër e qarkut Washington. Popullsia ishte 7.855 banorë në regjistrimin e vitit 2010. Nga popullsia, ai është kryeqyteti më i vogël shtetëror në Shtetet e Bashkuara. Muzeu Historik i Vermontit dhe Kolegji i Arteve të Bukura i Vermontit ndodhen në Montpelier.

Rruga kryesore në qendër të Montpelier