Jump to content

Virxhinia Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Virxhinia Perëndimore
West Virginia
Shteti i Virxhinias Perëndimore
Nofka(t): 
Mountain State
Parimet: 
Montani semper liberi
(Shqip: Alpinistët janë gjithmonë të lirë)
Himni: 4 këngë
Harta e Shteteve të Bashkuara me Virxhinia Perëndimore të theksuar
Harta e Shteteve të Bashkuara me Virxhinia Perëndimore të theksuar
VendiShtetet e Bashkuara
Para shtetësisëPjesë e Virxhinias
U pranua në Bashkim20 qershor 1863 (35-të)
Kryeqyteti
(dhe qyteti mě i madh)
Charleston
Metroja më e madhe dhe zonat urbaneCharleston–Huntington (kombinuar)
Huntington (metro dhe urban)
Qeveria
 • GuvernatoriJim Justice (R)
 • Guvernatori togerCraig Blair (R)
LegjislaturaLegjislativi i Virxhinias Perëndimore
 • Dhoma e sipërmeSenati
 • Dhoma e ulëtDhoma e Delegatëve
GjyqësoriGjykata e Lartë e Apelit e Virxhinias Perëndimore
Senatorët amerikanJoe Manchin (D)
Shelley Moore Capito (R)
Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA1: David McKinley (R)
2: Alex Mooney (R)
3: Carol Miller (R) (lista)
Sipërfaqja
 • Gjithsej24.230 sq mi (62.755 km2)
 • Sipërfaqe tokësore24.078 sq mi (62.361 km2)
 • Sipërfaqe ujore152 sq mi (394 km2)  0.6%
Sipërfaqja vendi41-të
Dimensionet
 • Gjatësia240 mi (385 km)
 • Gjerësia130 mi (210 km)
Lartësia mbidetare
1.513 ft (461 m)
Lartësia më e lartë4.863 ft (1.482 m)
Lartësia më e ulët240 ft (73 m)
Popullsia
 (2020)
 • Gjithsej1.793.716[2]
 • Vendi39-të
 • Dendësia77,1/sq mi (29,8/km2)
 • Dendësia vendi29-të
 • Të ardhurat mesatare shtëpiake
$43.469[3]
 • Të ardhurat vendi
49-të
Emri i banorëveWest Virginian, Mountaineer
Gjuha
 • Gjuha zyrtareDe jure: Anglisht[4]
Zona kohoreUTC−05:00 (Lindore)
 • Verës (DST)UTC−04:00 (EDT)
Shkurtesa USPS
WV
Kodi ISO 3166US-WV
Shkurtesa tradicionaleW.Va. W.V.
Gjerësia gjeografike37°12′ N to 40°39′ N
Gjatësia gjeografike77°43′ W to 82°39′ W
Faqja zyrtarewv.gov

Virxhinia Perëndimore (anglisht: West Virginia) është një shtet në rajonet Appalachian, Mid-Atlantic dhe JuglindorShteteve të Bashkuara. Kufizohet me Pensilvaninë në veri dhe lindje, Maryland në lindje dhe verilindje, Virxhinia në juglindje, Kentucky në jugperëndim dhe Ohio në veriperëndim. Virxhinia Perëndimore është shteti i 10-të më i vogël sipas sipërfaqes dhe renditet si shteti i 12-të më pak i populluar, me një popullsi prej 1,793,716 banorësh.[5] Kryeqyteti dhe qyteti më i madh është Charleston.

Virxhinia Perëndimore u pranua në Bashkim më 20 qershor 1863 dhe ishte një shtet kyç kufitar gjatë luftës. Ishte i vetmi shtet që u formua duke u ndarë nga një shtet konfederativ, i dyti që u nda nga një shtet pasi Maine u nda nga Massachusetts, dhe një nga dy shtetet (së bashku me Nevadën) që u pranuan në Bashkim gjatë Luftës Civile. Disa nga banorët e saj mbanin skllevër, por shumica ishin fermerë yeoman, dhe delegatët parashikuan heqjen graduale të skllavërisë në kushtetutën e re të shtetit. Legjislatura e shtetit shfuqizoi skllavërinë në shtet dhe në të njëjtën kohë ratifikoi Amendamentin e 13-të që heq skllavërinë në shkallë kombëtare më 3 shkurt 1865.

Shteti shquhet për malet dhe kodrat e tij, industritë e tij historikisht të rëndësishme të minierave të qymyrit dhe prerjeve, dhe historinë e tij politike dhe të punës. Ajo është gjithashtu e njohur për një gamë të gjerë mundësish rekreative në natyrë, duke përfshirë skijim, rafting në ujërat e bardha, peshkim, hiking, backpacking, çiklizëm malor, ngjitje në shkëmb dhe gjueti. Nga Depresioni i madh deri në vitet 1990, shteti votoi shumë për Partinë Demokratike për shkak të traditës së saj të politikës së bazuar në sindikata. Që atëherë, shteti është bërë shumë republikan dhe konsiderohet një shtet "e kuqe e thellë" në nivel federal.[6]

Emra të tjerë të nominuar për shtetin përfshinin Vandalia, Kanawha, Appalachia dhe Virxhinia Perëndimore. Kryeqyteti ishte fillimisht Wheeling, përpara se të kalonte në Charleston, duke u kthyer përsëri në Wheeling dhe më në fund përsëri në Charleston. Guvernatori i parë ishte Arthur Boreman.

  1. ^ a b "Elevations and Distances in the United States" (në anglisht). Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara. 2001. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2011. Marrë më 24 tetor 2011.
  2. ^ Bureau, US Census (26 prill 2021). "2020 Census Apportionment Results". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara (në anglisht). Marrë më 13 gusht 2021.
  3. ^ "Median Annual Household Income". The Henry J. Kaiser Family Foundation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2016.
  4. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2016. Marrë më 8 mars 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "Census Data" (PDF) (në anglisht). Census.gov. 26 prill 2021. Marrë më 26 prill 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ Woodruff, Betsy (29 tetor 2014). "Goodbye West Virginia" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2017 – nëpërmjet Slate. But by 2000, tectonic changes in the state's politics were underway. West Virginians tended to be economically liberal but socially conservative, and as social issues like abortion came to the forefront in national politics, the state started looking better for Republicans. The leftward tilt of the national Democratic Party helped matters, too.