Charleston (West Virginia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çarlston
Charleston
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Çarlston is located in SHBA
Çarlston
Çarlston

Koordinatat: 38°20′50″V 81°38′0″P / 38.34722°V 81.63333°P / 38.34722; -81.63333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal West Virginia
Rrethi Kanawha
Kryetari i Bashkisë Danny Jones
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84,7 km2
Lartësia 182 m (m.n.d.)
Popullsia 51.400 banorë
Dendësia 652,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 304/681
Koordinatat 38° 20′ 50″ Veri

81° 38′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofcharleston.org


Vendodhja e Çarleston në Virxhinian Perëndimore

Charleston (shqiptohet Çarlston) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të Virxhinias Perëndimore. Ai ndodhet në bashkimin e lumenjve Elk dhe Kanawha në qarkun Kanaua. Sipas regjistrimit të vitit 2013, ai ka një popullsi prej 50.821 banorë. Çarlston është qendra e qarkut Kanaua.