Kentaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kentucky)
Jump to navigation Jump to search
Kentaki
Kentucky
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Kentucky.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Kentakit
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Bluegrass State
Moto e shtetit United we stand, divided we fall
Kryeqyteti Frankfort
Qyteti më i madh Louisville
Qeverisja
Guvernator Steve Beshear
Senatorë Mitch McConnell
Rand Paul
Sipërfaqja
Sipërfaqja 104.659 km2
Renditja në SHBA: i 37-ti
Popullsia
Popullsia 4.369.356 banorë
Renditja në SHBA: i 26-ti
Dendësia 109 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Black Mountain 1263 m
Pika më e ulët Mississippi River 78 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 1 qershor 1792
Renditja në SHBA: i 15-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.kentucky.gov

Kentucky (shqiptohet Kentaki), zyrtarisht Commonwealth of Kentucky, është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kentucky është një nga katër shtetet në SHBA që konstituohen si komonuelth (të tjerët janë Virginia, Pensilvania, dhe Massachusetts). Deri në vitin 1792 Kentaki ishte pjesë e Virxhinias. në 1792 Kentucky u bë shteti i 15 i SHBA-së. Kentucky është shteti i 26-të më i populluar i 50 Shteteve të Bashkuara.

Kentaki është i njohur si "Shteti Bluegrass" (Shteti i barit blu), një pseudonim bazuar në "bluegrass", një lloj bari që gjendet në shumë prej kullotave të tij për shkak të tokës pjellore. Një nga rajonet më të mëdha në Kentaki është Rajoni Bluegrass, në Kentakin qendror, në të cilin ndodhen dy nga qytetet kryesore të Kentakit, Luivill dhe Leksington.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kentaki kufizohet me shtatë shtete, nga Virxhinia Perëndimore dhe Virxhinia në lindje, Tenesi në jug, Mizuri në perëndim dhe Illinois, Indiana dhe Ohajo në veri.

Kufiri verior i Kentakit formohet nga lumi Ohajo dhe kufiri perëndimor nga lumi Misisipi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete që kanë lindur në Kentucky.