Louisville, Kentucky

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Louisville, Kentucky
Anglisht : Louisville/Jefferson County

Metro Government

qytet
noform
From top: Louisville downtown skyline at night, Cathedral of the Assumption, Thunder Over Louisville fireworks during the Kentucky Derby Festival, Kentucky Derby, Louisville Slugger Museum & Factory, Fourth Street Live!, The Kentucky Center for the Performing Arts
Stema_figuraSkeda:Louisville Metro Flag.png
Vendndodhja
Louisville, Kentucky is located in SHBA
Louisville, Kentucky
Louisville, Kentucky

Koordinatat: 38°15′V 85°46′P / 38.250°V 85.767°P / 38.250; -85.767

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kentucky Kentucky
Qarku Jefferson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1032 km2
 •  tokësore 997.38 km2
 •  ujore 35 km2
Lartësia 142 m (m.n.d.)
Popullsia 756832 banorë (2013)
 •  aglomerati 1,262,261 (US: 43rd) banorë
Dendësia 743 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1778
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal major: 402xx

minor: 400xx, 401xx

Prefiksi 502
Faqja Zyrtare LouisvilleKy.gov

Louisville, Kentucky (Louisville/Jefferson County Metro Government) është një qytet në qarkun Jeffersonshtetit federal Kentucky Kentucky, SHBA. Në Louisville, Kentucky jetojnë 756832 banorë (2013), dhe dendësia e popullisë është 743 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 1032 km2 (399 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 142 m (466 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Louisville, Kentucky – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale