Uiskonsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Wisconsin)
Jump to navigation Jump to search
Uiskonsin
Wisconsin
Ndërtesa e Parlamentit të Uiskonsin
Ndërtesa e Parlamentit të Uiskonsin
Flamuri i Uiskonsin
Stema zyrtare e Uiskonsin
Location of Uiskonsin
Popullsia
 • Total(2.010) 5,726,398
Faqja zyrtarewww.wisconsin.gov


Wisconsin (shqiptimi: Uiskonsin) është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Wisconsin kufizohet në perëndim me Minesotën, në jugperëndim me Iowa në jug me Illinois në lindje me Liqenin Michigan në verilindje me Michigan dhe në veri me Liqenin e Epërm. Krryeqytet i Wisconsin është Madison, dhe qyteti i tij më i madh është Milwaukee. Wisconsin ka një popullsi prej 5.686.986 banorë (2010).

Wisconsin ka 72 qarqe.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.