Milwaukee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milwaukee
Milwaukee
Qytet
Pamje nga Miluoki
Pamje nga Miluoki
Nofkat: 
Beer City (Qyteti i birrës)
Popullsia
 • Gjithsej(2.014) 599,642
Emri i banorëvemiluokianë
{{{postal_code_type}}}
532XX
Faqja zyrtarewww.city.milwaukee.gov
Vendodhja e Miluokit në Uiskonsin

Milwaukee është qyteti më i madh në shtetin WisconsinSHBA. Ai është qendra e qarkut Miluoki dhe ndodhet në bregun jugperëndimor të liqenit Michigan. Milwaukee është qendra kryesore kulturore dhe ekonomike e Zonës Metropolitane Milwaukee-Racine-Waukesha me një popullsi prej 2,043,904 (2014).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e qyteteve të SHBA-së