Jump to content

Helena (Montana)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Helena
Helena
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 28,190
Faqja zyrtarewww.ci.helena.mt.us
Vendodhja e Helenës në Montana


Helena është kryeqyteti i shtetit federal amerikan të Montana. Qyteti është i vendosur në mes të Prickley Pear Valley, një rajon në të cilin të dy e minierave dhe bujqësisë janë të një rëndësie të madhe. Sot qendra më e rëndësishme tregtare dhe administrative të qytetit Montana. Helena është vend qarkut i Lewis dhe Clark County. Vlerë duke parë janë kryesisht Kapitol me një kopje të Statuja e Lirisë, qendra të komunitetit dhe "Katedralja e Shën Helena".

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimin e popullsisë 1900 - 1990.

Viti population_total
1900 10.800
1906/07 16.800
1910 12.500
1916 13.600
1920 12.000
1930 11.800
1940 15.100
1950 17.600
1960 20.200
1970 22.700
1980 23.900
1990 24.600
2000 25.780

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]