EFL Cup

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
EFL Cup
EFL (Carabao) Cup Logo.svg
EFL Cup logo used from 2017–18 season
Themeluar1960; 64 vite më parë (1960)
Organi organizativEnglish Football League
RajoniEngland
Wales
Numri i skuadrave92
Kampioni aktualManchester City
(8th title)
Skuadra më e suksesshmeLiverpool
Manchester City
(8 titles each)
Transmetuesit televizivëSky Sports
Quest (highlights only)
International:
Broadcasters
2021–22 EFL Cup

Kupa EFL (referuar historikisht, si Kupa e Ligës), e njohur aktualisht si Kupa Carabao për arsye sponsorizimi, është një garë vjetore e futbollit me nokaut në futbollin e brendshëm anglez për burra. Organizuar nga League e Futbollit Anglez (EFL), është e hapur për çdo klub brenda katër niveleve më të mira të sistemit të ligës angleze të futbollit - 92 klube gjithsej - që përbëhet nga Premier League e nivelit më të lartë dhe tre divizionet e vetë League of Football Football konkursi i ligës (Kampionati, Liga Një dhe Liga Dy).

E mbajtur për herë të parë në 1960–61 si Kupa e Ligës së Futbollit, është një nga tre kompeticionet e futbollit vendas të nivelit më të lartë në Angli, së bashku me Premier League dhe FA Cup. Përfundon në shkurt, shumë përpara dy të tjerëve, të cilat përfundojnë në maj. Ai u prezantua nga liga si një përgjigje ndaj popullaritetit në rritje të futbollit evropian, dhe gjithashtu për të ushtruar pushtet mbi FA. Ai gjithashtu përfitoi nga hapja e dritave të dritave, duke lejuar ndeshjet që të luheshin si lojëra në mbrëmjen e mesjavës. Me riemërtimin e Ligës së Futbollit si Liga Angleze e Futbollit në 2016, turneu u ribrandua si Kupa EFL nga sezoni 2016–17 e tutje.

Turneu luhet në shtatë raunde, me barazime me një këmbë gjatë gjithë, me përjashtim të gjysmëfinaleve. Finalja mbahet në Wembley Stadium, e cila është e vetmja barazim në konkurs, i luajtur në një vend neutral dhe një fundjavë (e Diel). Dy raundet e para janë të ndara në seksionet e Veriut dhe Jugut, dhe një sistem mirëmbajtjesh i bazuar në nivelin e kampionatit siguron që skuadrat e rangut më të lartë të hyjnë në raundet e mëvonshme dhe të shtyjnë hyrjen e ekipeve ende të përfshira në Evropë. Fituesit marrin Kupën EFL, nga të cilat ka pasur tre dizajne, e tanishmja është gjithashtu origjinale. Fituesit gjithashtu kualifikohen për futboll evropian; deri në sezonin 2019-2020, fituesit morën një vend në UEFA Europa League (ish Kupa UEFA, ndërsa nga 1966–67 deri në 1971–72 fituesit fituan një vend në Kupën e Panaireve Ndër Qytetet), ndërsa filluan në 2020–21, fituesit marrin një vend në UEFA Europa League League. Nëse fituesi gjithashtu kualifikohet për në Evropë përmes mënyrave të tjera në fund të sezonit, ky vend transferohet në ekipin e Premier League të vendit më të lartë që nuk është kualifikuar tashmë për garën Evropiane. Mbajtësit aktualë janë Manchester City, i cili mundi Tottenham Hotspur 1–0 në finalen e 2021 për të fituar Kupën e katërt radhazi të Ligës dhe të tetë në përgjithësi.