Alpinizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mountain climbing with rope.jpg

Alpinizmi është një sport ku qëllimi kryesor është ngjitja e maleve të lartësisë së madhe si p.sh. Alpet nga ku vjen dhe emri.

Alpinizmi në Kinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alpinizmi është jo vetëm në dobi të shëndetit, por edhe të temperamentit. Në Kinë shumë dashamirës të këtij sporti ngjiten për vizitë turistike në mal në fundjavëve ose gjatë pushimeve, së bashku me miq e kolegë. Krahas stërvitjes fizike dhe turizmit, kjo mënyrë mund të thellojë edhe miqësinë. 9 shtatori, sipas kalendarit bujqësor kinez, është Festa tradicionale e Nëntës Dyshe. Në kohët e lashta njerëzit ngjiteshin në majën e malit për të parë në largësi, prandaj kjo festë quhet edhe “festa e ngjitjes”.


Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sportistët më të dalluar shqiptar

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]