Jump to content

FA Community Shield

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FA Community Shield
Themeluar1908; 116 vite më parë (1908)
Organi organizativFederata Angleze e Futbollit
RajoniAngli
Numri i skuadrave2
Kampioni aktualManchester City (titulli i 5të)
Skuadra më e suksesshmeManchester United (21 tituj)
Transmetuesit televizivëBT Sport
BBC (vetëm përmbledhjen)
Lista e transmetuesëve ndërkombëtar
UebfaqjaFA Community Shield
FA Community Shield 2019

Football Association Community Shield (e quajtur më parë Charity Shield) është një ndeshje e përvitshme në futbollin anglez ndërmjet klubit fitues të Premier Ligës dhe klubit fitues të Kupës FAWembley Stadium. Nëse fituesi i Premier Ligës ka fituar gjithashtu edhe Kupën FA, atëherë ekipi i renditur i dyti në ligë do të zërë vëndin tjetër. Kjo ndeshje njihet si superkupë nga Federata Angleze e Futbollit.[1][2]

E organizuar nga Federata Angleze, fitimet nga ndeshja shkojnë në shoqata të ndryshme bamirësie rreth vëndit. Fitimet nga biletat dhe programi i ndeshjes i shpërndahen të 124 klubeve që morën pjesë në Kupën FA nga raundi i parë, kurse një pjesë tjetër shkojnë për shoqata bamirësie dhe projekte të tyre.[3] Ky kompeticion u mbajtë për herë të parë në sezonin 1908–09, duke zëvëndësuar Sheriff of London Charity Shield.

Klubi fitues në fuqi është Manchester City, e cila mposhti Çelsin 2–0 në ndeshjen e vitit 2018.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "New penalty shoot-out system to be used at Wembley for Chelsea v Arsenal clash" [Sistem i ri i gjuajtjes së penalltive do të përdoret në Wembley për përplasjen Chelsea v Arsenal] (në anglisht). Talksport. 3 gusht 2017. Marrë më 27 korrik 2019.
  2. ^ "Leicester City 1-2 Manchester United". TheFA.com (në anglisht). The Football Association. 7 gusht 2016. Marrë më 27 korrik 2019.
  3. ^ "Where the money goes" [Ku shkojnë paratë] (në anglisht). The Football Association. Marrë më 30 mars 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]