Futsalli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Futsal
International futsal match between Argentina and Brazil in 2007
Highest governing bodyFIFA, AMF
Karakteristika
KontaktYes[1]
Anëtarët e ekipit5 per side
LlojiIndoor
PajisjeFutsal ball
VendiFutsal court
Prezenca
OlimpikeNo (except 2018 Youth Olympics)
ParalimpikNo

Futsall është një lojë e bazuar në futboll, një variant i minifutbollit që luhet në një fushë të fortë më të vogël se një fushë futbolli, dhe kryesisht në ambiente të mbyllura. Ka ngjashmëri me futbollin me pesë lojtarë dhe futbollin e brendshëm . [2]

Futsalli luhet mes dy skuadrave me nga pesë lojtarë, njëri prej të cilëve është portier. Zëvendësimet e pakufizuara lejohen. Ndryshe nga disa forma të tjera të futbollit të brendshëm, ai luhet në një sipërfaqe të fortë të fushës së shënuar me vija; muret apo dërrasat nuk përdoren. Luhet me një top më të vogël, më të fortë dhe me kërcim më të ulët se futbolli. [3] Sipërfaqja, topi dhe rregullat favorizojnë kontrollin dhe pasimin e topit në hapësira të vogla. [4] Loja thekson "improvizimin, kreativitetin dhe teknikën". [5]

Fjala Futsal vjen nga spanjishtja fútbol sala ose fútbol de salón dhe nga portugezja futebol de salão (të gjitha përkthehen si "futbol i brendshëm"). Gjatë kampionatit të tij të dytë botëror të mbajtur në Madrid në vitin 1985, u përdor emri spanjoll fútbol sala. Shoqata Botërore e Futsalit e regjistroi emrin futsal në vitin 1985, pas një mosmarrëveshjeje me FIFA-n mbi emrin e futbollit . Që atëherë, futsal është bërë emri i pranuar zyrtarisht dhe ndërkombëtarisht, dhe FIFA gjithashtu ka filluar të përdorë këtë term.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futsal filloi në vitin 1930 kur Juan Carlos Ceriani, një mësues në Montevideo, Uruguay, krijoi një version të futbollit të brendshëm për YMCA-të. [6]

Fillimisht i zhvilluar për fusha basketbolli, [7] një libër rregullash për sportin e ri u botua në shtator 1933. Shoqata e futbollit (futbolli) ishte tashmë shumë popullor në vend, dhe pasi Uruguai fitoi Kupën e Botës 1930 dhe medaljet e arta në Lojërat Olimpike Verore të viteve 1924 dhe 1928, ai tërhoqi edhe më shumë praktikues. Qëllimi i Cerianit ishte të krijonte një lojë ekipore të ngjashme me futbollin që mund të luhej brenda ose jashtë.

Gjatë shkrimit të librit të rregullave, Ceriani kombinoi parimet e futbollit - ku topi mund të preket me çdo pjesë të trupit përveç duarve - me rregullat nga sportet e tjera: nga basketbolli, numri i lojtarëve (pesë për ekip) dhe kohëzgjatja e lojës (40 minuta aktive); nga vaterpoloja, rregullat e portierit; dhe nga hendbolli, madhësia e fushës dhe e golit.

YMCA e përhapi lojën menjëherë në të gjithë Amerikën e Jugut. Luhej lehtësisht nga të gjithë, kudo dhe në çdo kusht moti, duke ndihmuar lojtarët e sporteve të tjera të qëndrojnë në formë gjatë gjithë vitit. Këto arsye e bindën João Lotufo, një brazilian, të sillte lojën në vendin e tij dhe ta përshtatte atë me nevojat e edukimit fizik për qëllime arsimore. 

Fillimisht, rregullat nuk ishin uniforme. Në vitin 1956, rregullat u modifikuan nga Habib Maphuz dhe Luiz Gonzaga de Oliveira Fernandes brenda YMCA të São Paulo, në Brazil, për të lejuar të moshuarit të konkurrojnë.  Luiz de Oliveira shkroi Librin e Rregullave të Fuitsal në vitin 1956, i miratuar më pas edhe në nivel ndërkombëtar.

Në vitin 1965, Confederación Sudamericana de Fútbol de Salón [pt] (Konfederata e Futsalit të Amerikës së Jugut) u formua, e përbërë nga Uruguai, Paraguai, Peruja, Argjentina dhe Brazili .

Menjëherë pas kësaj u organizua një turne unik. Ajo tërhoqi njëfarë interesi në mediat e Amerikës së Jugut, të cilat filluan të ndiqnin rregullisht futsallin. Në veçanti, ishte gazetari José Antônio Inglêz ai që kontribuoi me pasion në përhapjen e shpejtë të lojës, si dhe u vlerësua si njeriu që shpiku emrin "futsal" për të përcaktuar këtë lloj të sportit. 

Ndeshja e futsallit më të ndjekur në histori u luajt më 7 shtator 2014 në stadiumin Mane Garrincha në kryeqytetin e Brazilit Brasilia midis Brazilit dhe Argjentinës para 56,483 shikuesve. [8]

Rregullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht ekzistojnë dy organe qeverisëse: Asociación Mundial de Futsal (AMF) dhe Federata Ndërkombëtare e Federatës së Futbollit (FIFA), të cilat janë përgjegjëse për ruajtjen dhe rregullimin e rregullave zyrtare të versioneve të tyre përkatëse të futbollit.

FIFA publikon rregullat e saj të futsalit si 'Ligjet e lojës', në të cilat secili nga 17 'ligjet' është një koleksion i lidhur tematikisht i rregulloreve individuale. Ligjet përcaktojnë të gjitha aspektet e lojës, duke përfshirë atë që mund të ndryshohet për t'iu përshtatur garave dhe ligave lokale. [9]

Shumë nga ligjet janë të ngjashme ose identike me ato që gjenden në futbollin e shoqatave, ose në futbollin e shoqatave referuese në mungesë të tyre (si p.sh. një seksion që vëren se nuk ka shkelje jashtë loje në futsal. )

Përmbledhje e rregullave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një fushë futsali
Gjatësia e fushës
minimumi 25 m × 16 m (82 ft × 52 ft), maksimumi 42 m × 25 m (138 ft × 82 ft).
Topi
Moshat 13 e lart: Madhësia 4, perimetri 62–64 cm (24–25 in), pesha midis 400–440 g (14–16 oz) në fillim të lojës.
Moshat 9–13: Madhësia 3, perimetri 56–59 cm (22–23 in), pesha midis 350–380 g (12–13 oz) në fillim të lojës.
I rënë nga një lartësi prej 2 m (6 ft 7 in), rikthimi i parë nuk duhet të jetë më i ulët se 50 cm (20 in) ose më shumë se 65 cm (26 in).
Topi ideal i futsalit duhet të peshojë 390–490 gram.
Koha
Janë dy periudha prej 20 minutash me kohë që ndalon në çdo top të vdekur. Ndërmjet dy periudhave ka një pushim prej 15 minutash. Çdo skuadër mund të përdorë një pushim për pjesë, i cili zgjat një minutë. Disa liga dhe turne përdorin periudha 25 minutash me kohëzgjatje.
Numri i lojtarëve
Ka pesë lojtarë për çdo ekip në fushë, një prej tyre si portier dhe një numër maksimal prej 12 lojtarësh që mund të përdoren në çdo ndeshje. Zëvendësimet janë të pakufizuara dhe në lëvizje.
Faullet
Të gjitha goditjet e lira direkte llogariten si gabime të grumbulluara. Një goditje e lirë e drejtpërdrejtë jepet për goditje, goditje, karikim, kërcim, shtytje, goditje, goditje, mbajtje, pështyrë dhe trajtim të qëllimshëm. Goditjet e lira indirekte, të tilla si loja e rrezikshme dhe pengimi, nuk llogariten si gabime të grumbulluara. Një ekip paralajmërohet nga gjyqtari kur kryen pesë gabime të grumbulluara në gjysmë. Të gjitha faullet e grumbulluara pas paralajmërimit rezultojnë në një goditje direkte nga pika e dytë e penalltisë.
Kartat
Mund të tregohet kujdes për sjellje josportive, mospajtim, mosrespektim të distancës në një rinisje, vonesë të tepërt të rinisjes, shkelje të vazhdueshme ose hyrje/dalje të gabuar nga fusha e lojës. Një lojtar ose zëvendësues mund të përjashtohet për lojë të rëndë të keqe, sjellje të dhunshme, pështyrë, mohim të paligjshëm të një mundësie të dukshme për të shënuar, gjuhë fyese dhe marrjen e një paralajmërimi të dytë. Lojtarët e përjashtuar përjashtohen nga loja dhe ekipi i tyre duhet të luajë shkurt për dy minuta ose derisa skuadra tjetër të shënojë gol.
Goditjet e lira
Marrë nga vendi i shkeljes ose në vijën e zonës së penalltisë më afër shkeljes (vetëm indirekt). Të gjithë kundërshtarët duhet të jenë të paktën 5 m (16 ft) larg topit. Goditja duhet të kryhet brenda katër sekondave ose një goditje indirekte i jepet skuadrës tjetër.
Goditje nga pika e dytë e penalltisë
Shpërblehet kur një ekip kryen 6 ose më shumë gabime të grumbulluara në gjysmë. Shenja e dytë e penalltisë është 10 m (33 ft) nga porta, kundërshtarët duhet të jenë prapa topit, portieri duhet të jetë së paku 5 m (16 ft) larg.
Goditje dënimi
6 m (20 ft) nga qendra e portës për gabime brenda zonës 6 m (20 ft) të portierit.
Portier
Kur është në zotërim të topit, portieri ka 4 sekonda për të hequr qafe topin. Nëse topi mbahet shumë gjatë, gjyqtari do t'i japë një goditje indirekte skuadrës tjetër. Portieri mund të luajë lirshëm kur është në gjysmën e kundërshtarit.
Kufizim i pasimit të portierit
Pasi portieri të ketë lëshuar topin ose duke shkelmuar ose hedhur, portieri nuk mund ta prekë më derisa topi të dalë jashtë loje ose të preket nga një kundërshtar. Sanksioni për shkelje është një goditje e lirë indirekte. Portieri mund ta marrë topin lirisht kur është në gjysmën e kundërshtarit.
Goditja
Përdoret një goditje në vend të një rivënieje. Lojtari duhet ta vendosë topin në vijën e prekjes ose jashtë, por jo më shumë se 25 cm (9,8 in) nga vendi ku topi është jashtë lojës. Topi duhet të jetë i palëvizshëm dhe goditja duhet të kryhet brenda 4 sekondave nga koha kur lojtari është gati. Gjatë goditjes, kundërshtarët duhet të qëndrojnë të paktën 5 m (16 ft) nga topi. Nëse kalojnë katër sekonda ose kryhet një goditje e paligjshme, gjyqtari do t'i japë një goditje skuadrës tjetër. Nuk lejohet të shënosh direkt nga një goditje në lojë: goli është i vlefshëm vetëm nëse dikush tjetër e prek topin përpara se ai të futet në portë.
Pastrimi i golit
Në vend të goditjes së golit përdoret një largim nga goli. Portieri duhet ta hedhë topin me duar dhe ai duhet të largohet nga zona e penalltisë brenda katër sekondave. Nëse largimi i portës merret në mënyrë të paligjshme, portieri mund të riprovojë, por arbitri nuk do të rivendosë numërimin. Nëse kalojnë katër sekonda, skuadra tjetër merr një goditje indirekte në vijën e zonës së penalltisë.
Goditje nga këndi
Topi duhet të vendoset brenda harkut më të afërt me pikën ku topi kaloi vijën e portës dhe kundërshtari duhet të qëndrojë në fushë të paktën 5 m (16 ft) nga harku i këndit derisa topi të jetë në lojë. Goditja nga këndi duhet të kryhet brenda 4 sekondave pasi të jetë gati, ose përndryshe do t'i jepet një gol për skuadrën tjetër. Topi është në lojë kur goditet dhe lëviz.
Gjyqtarët
Për ndeshjet ndërkombëtare, duhet të ketë dy gjyqtarë: njëri (arbitri i parë) pozicionohet në vijën e kontaktit pranë tabelës së kohëmatësit dhe komunikon me kohëmatësin, ndërsa tjetri (arbitri i dytë) është në anën e kundërt të fushës. Në tavolinën e kohëmatësit ka një kohëmatës dhe një gjyqtar të tretë, i cili kontrollon stolat e ekipeve. Në ngjarje të vogla, gjyqtarët e tretë dhe kohëmatësi nuk përdoren.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Junge, Astrid; Dvorak, Jiri (1 dhjetor 2010). "Injury risk of playing football in Futsal World Cups". British Journal of Sports Medicine. 44 (15): 1089–1092. doi:10.1136/bjsm.2010.076752. PMID 20961918. S2CID 36295797 – nëpërmjet bjsm.bmj.com. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "World Cup 2014: Futsal – the game behind Brazil's superstars". BBC Sport. 2 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "What is Futsal? The Differences Between CUSA's Futsal, Outdoor and Indoor Soccer Programs" (PDF). Calgary United Soccer Association (CUSA). Arkivuar nga origjinali më 2007-09-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "New to Futsal". 2C Futsal (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2018. Marrë më 2018-03-01.
  5. ^ "How will English football develop?". BBC News. 2007-12-17. Marrë më 2007-12-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ FutsalFeed. "Who invented futsal?". futsalfeed.com (në anglisht). Marrë më 2022-04-14.
  7. ^ Administrator. "History of Futsal". futsal.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "The most attended futsal match in his". FutsalFeed. 2020-09-15. Marrë më 2020-11-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Futsal Laws of the game". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2011. Marrë më 2013-02-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)