Jump to content

Vaterpoloja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Në lojë vaterpoloje në veprim.

Vaterpoloja (nga anglishtja: Water polo) është një sport ujor që luhet ndërmjet dy skuadrave. Nj skuadër ka gjashtë lojtar dhe një portier. Fituesi i lojës është ai që shënon më shumë gola në portën kundërshtare. Sporti që i ngjanë më shumë vaterpolit është hendbolli.

Pajisjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Topa për vaterpolo: dizani i vjetër (majtas) dhe i ri (djathtas).

Një numër i vogël pajisjesh i duhen lojtarëve që të zhvillonë një lojë të rregullt të vaterpolit:

  • Topi - është topi i konstruktuar që të mos i futet uji dhe që të qëndroj mbi ujë
  • Kësula - përdoret që të mbroj kokën dhe veshët e lojtarëve, dhe që ti diferencoj ata, portierët më së shpeshti i kan kësulat e kuqe
  • Portat - dy porta duhen që të zhvillohet një lojë vaterpoli
  • Veshja për banjo - lojtarët duhet të kenë vetëm veshje njëpjesëshe

Kampionatet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]