Kampionati Evropian i Vaterpolit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kampionati Evropian i Vaterpolit është një kompeticion sportiv për ekipet kombëtare të vaterpolit, aktualisht të mbajtura kry dy vitesh dhe të organizuara nga Ligue Européenne de Natation (LEN), federata udhëheqëse evropiane e sporteve ujore, përfshirë këtu dhe vaterpolin. Aty ka kompeticione për meshkuj dhe femra.

Kampionati Evropian i Vaterpolit i parë është mbajtur më 1926 në Budapest, vetëm me kompeticionin për meshkuj. Kompeticioni i parë për femra është mbajtur për herë të parë më 1985 në Oslo.

Turneu i meshkujve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LEN Kampionati Evropian i Vaterpolit për Meshkuj
Viti Vendi mikpritës Gold medal europe.svg Vendi i Parë Silver medal europe.svg Vendi i Dytë Bronze medal europe.svg Vendi i Tretë
1926 Flag of Hungary.svg
Budapesti,
Hungaria
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Sweden.svg

Suedia

Flag of Germany.svg

Gjermania

1927 Flag of Italy.svg
Bologna,
Italia
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of France.svg

Franca

Flag of Belgium.svg

Belgjika

1931 Flag of France.svg
Parisi,
Franca
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Germany.svg

Gjermania

Flag of Austria.svg

Austria

1934 Flag of Germany.svg
Magdeburgu,
Gjermania
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Germany.svg

Gjermania

Flag of Belgium.svg

Belgjika

1938 Flag of the United Kingdom.svg
London,
Mbretëria e Bashkuar
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Germany.svg

Gjermania

Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

1947 Flag of Monaco.svg
Monte Karlo,
Monako
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Sweden.svg

Suedia

Flag of Belgium.svg

Belgjika

1950 Flag of Austria.svg
Viena,
Austria
Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Sweden.svg

Suedia

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

1954 Flag of Italy.svg
Torino,
Italia
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

Flag of Italy.svg

Italia

1958 Flag of Hungary.svg

Budapesti,
Hungaria

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

1962 Flag of Germany.svg
Leipzig,
Gjermania
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

1966 Flag of the Netherlands.svg
Utrecht,
Hollanda
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of Germany.svg

Gjermania

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

1970 Flag of Spain.svg
Barcelona,
Spanja
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

1974 Flag of Austria.svg
Viena,
Austria
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

1977 Flag of Sweden.svg
Jönköping,
Suedia
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

Flag of Italy.svg

Italia

1981 Flag of SFR Yugoslavia.svg
Split,
Jugosllavia
Flag of Germany.svg

Gjermania

Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of Hungary.svg

Hungaria

1983 Flag of Italy.svg
Roma,
Italia
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Spain.svg

Spanja

1985 Flag of Bulgaria.svg
Sofja,
Bulgaria
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

Flag of Germany.svg

Gjermania

1987 Flag of France.svg
Strasbourg,
Franca
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

Flag of Italy.svg

Italia

1989 Flag of Germany.svg
Bonn,
Gjermania
Flag of Germany.svg

Gjermania

Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

Flag of Italy.svg

Italia

1991 Flag of Greece.svg
Athina,
Greqia
Flag of SFR Yugoslavia.svg

Jugosllavia

Flag of Spain.svg

Spanja

Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

1993 Flag of the United Kingdom.svg
Sheffield,
Mbretëria e Bashkuar
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Spain.svg

Spanja

1995 Flag of Austria.svg

Viena,
Austria

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Germany.svg

Gjermania

1997 Flag of Spain.svg
Seville,
Spanja
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Serbia and Montenegro.svg

Jugosllavia

Flag of Russia.svg

Rusia

1999 Flag of Italy.svg
Florence,
Italy
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Croatia.svg

Kroacia

Flag of Italy.svg

Italia

2001 Flag of Hungary.svg
Budapesti,
Hungaria
Flag of Serbia and Montenegro.svg

Jugosllavia

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2003 Flag of Slovenia.svg
Kranj,
Slovenia
Flag of Serbia and Montenegro.svg

Serbia dhe Mali i Zi

Flag of Croatia.svg

Kroacia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2006 Flag of Serbia.svg
Beogradi,
Serbia
Flag of Serbia.svg

Serbia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Spain.svg

Spanja

2008 Flag of Spain.svg
Malaga,
Spanja
Flag of Montenegro.svg

Mali i Zi

Flag of Serbia.svg

Serbia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2010 Flag of Croatia.svg
Zagrebi,
Kroacia
Flag of Croatia.svg

Kroacia

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Serbia.svg

Serbia

2012 Flag of the Netherlands.svg
Eindhoveni,
Hollanda
Flag of Serbia.svg

Serbia

Flag of Montenegro.svg

Mali i Zi

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2014 Flag of Hungary.svg
Budapesti,
Hungaria
Flag of Serbia.svg

Serbia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Italy.svg

Italia

2016 Flag of Serbia.svg
Beogradi,
Serbia

Tabela e medaleve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Shteti Gold medal europe.svg Vendi i Parë Silver medal europe.svg Vendi i Dytë Bronze medal europe.svg Vendi i Tretë Gjithësej
1 Flag of Hungary.svg Hungaria 12 6 5 22
2 Flag of Serbia.svg Serbia
8 9 5 19
3 Flag of Russia.svg Rusia
5 3 3 11
4 Flag of Italy.svg Italia 3 2 6 10
5 Flag of Germany.svg Gjermania 2 4 3 9
6 Flag of Croatia.svg Kroacia 1 2 0 3
7 Flag of Montenegro.svg Mali i Zi 1 1 0 2
8 Flag of the Netherlands.svg Hollanda 1 0 1 2
9 Flag of Sweden.svg Suedia 0 3 0 3
10 Flag of France.svg Franca 0 1 0 1
11 Flag of Spain.svg Spanja 0 1 3 4
12 Flag of Belgium.svg Belgjika 0 0 3 3
13 Flag of Austria.svg Austria 0 0 1 1
Gjithësej 30 31 29 90
1.^ Serbia është pasardhësi zyrtar i ekipit të Jugosllavisë dhe Serbisë dhe Malit të Zi.[1]
2.^ Rusia është pasardhësi zyrtar i ekipit të Bashkomit Sovjetik.[1]

Turneu i femrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LEN Kampionati Evropian i Vaterpolit për Femra
Viti Vendi mikpritës

Gold medal europe.svg Vendi i Parë

Silver medal europe.svg Vendi i Dytë

Bronze medal europe.svg Vendi i Tretë

1985 Flag of Norway.svg
Oslo,
Norvegjia
Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Germany.svg

Gjermania

1987 Flag of France.svg
Strasbourg,
Franca
Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of France.svg

Franca

1989 Flag of Germany.svg
Bonn,
Gjermania
Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of France.svg

Franca

1991 Flag of Greece.svg
Athina,
Greqia
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Italy.svg

Italia

1993 Flag of the United Kingdom.svg
Leeds,
Mbretëria e Bashkuar
Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Russia.svg

Rusia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

1995 Flag of Austria.svg
Viena,
Austria
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

1997 Flag of Spain.svg
Sevilla,
Spanja
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Russia.svg

Rusia

Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

1999 Flag of Italy.svg
Prato,
Italia
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Russia.svg

Rusia

2001 Flag of Hungary.svg
Budapesti,
Hungaria
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Russia.svg

Rusia

2003 Flag of Slovenia.svg
Ljubljana,
Slovenia
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Russia.svg

Rusia

2006 Flag of Serbia.svg
Beogradi,
Serbia
Flag of Russia.svg

Rusia

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2008 Flag of Spain.svg
Málaga,
Spanja
Flag of Russia.svg

Rusia

Flag of Spain.svg

Spanja

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2010 Flag of Croatia.svg
Zagrebi,
Kroacia
Flag of Russia.svg

Rusia

Flag of Greece.svg

Greqia

Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

2012 Flag of the Netherlands.svg
Eindhoven,
Hollanda
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Greece.svg

Greqia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2014 Flag of Hungary.svg
Budapesti,
Hungaria
Flag of Spain.svg

Spanja

Flag of the Netherlands.svg

Hollanda

Flag of Hungary.svg

Hungaria

2016 Flag of Serbia.svg
Beogradi,
Serbia

Tabela e medaleve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi

Shteti

Gold medal europe.svg Vendi i Parë

Silver medal europe.svg Vendi i Dytë

Bronze medal europe.svg Vendi i Tretë

Gjithësej

1 Flag of Italy.svg Italia 5 2 1 8
2 Flag of the Netherlands.svg Hollanda 4 3 3 9
3 Flag of Russia.svg Rusia 3 2 3 8
4 Flag of Hungary.svg Hungaria 2 5 5 11
5 Flag of Spain.svg Spanja 1 1 0 1
6 Flag of Greece.svg Greqia 0 2 0 2
7 Flag of France.svg Franca 0 0 2 2
8 Flag of Germany.svg Gjermania 0 0 1 1
Gjithësej 14 14 14 42

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "WATER POLO MEDALLISTS AND STATISTICS" (PDF). FINA. Marrë më 9 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)