Split

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Spliti
Split
Qytet
Lartë: Pamje e Splitit gjatë natës nga Mosori; rreshti i dytë: Katedralja e Shën Domnit; Qendra e qytetit të Splitit; rreshti i tretë: Pamje e qytetit nga Marjani; Natë në Rrugën "Poljicka"; poshtë: bregu Riva
Lartë: Pamje e Splitit gjatë natës nga Mosori; rreshti i dytë: Katedralja e Shën Domnit; Qendra e qytetit të Splitit; rreshti i tretë: Pamje e qytetit nga Marjani; Natë në Rrugën "Poljicka"; poshtë: bregu Riva
Nicknames: 
Velo misto (kroatisht: Vendi i madh)
Skeda:Kroacia
Popullsia
 • Total178.102
TargaST
Faqja zyrtaresplit.hr

Spliti (kroatisht: Split, italisht: Spalato) është një qytet bregdetar në zhupaninë Split-DalmaciaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 165013 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 165893 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 175140 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.53%[1].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Split – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija