Zhupania e Splitit dhe e Dalmacisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Split-Dalmacija)

Zhupania e Splitit dhe e Dalmacisë (Splitsko-dalmatinska županija ) gjindet në pjesën qendrore të Dalmacisë me qendër në Split në Kroacisë.

pozita gjeografike

gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]