Zhupania e Karllovcit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zhupania e Karllovcit
Popullsia
 • Gjithsej141,787

Zhupania e Karllovcit (Kroatisht: Karlovačka županija) gjindet në pjesën qendrore të Kroacisë me një sipërfaqje prej 4,468 km². ISO 3166-2-Code është HR-04. Qendra e Zhupaninës e Karllovcit dhe Qyteti më i madh në këtë zonë ndodhet në qytetin e Karlovacit. Zhupania e Karllovcit ka një popullsi prej 185,387 (2001) banorë, 119.490 Kroatë, 15.651 Serbë, 892 Boshnjakë, 340 Sllovenë dhe 300 Shqiptarë. Zhupania e Karllovcit kufizohet në veri me Zhupaninë e Zagrebit, në linjde me Zhupaninë e Sisakut dhe Mosllovaçës, në juglindje me Bosnjë-Hercegovinë, në jugperëndim me Zhupaninë e Likës dhe Senjit, në perëndim me Zhupaninë bregdetaro-malore dhe në veriperëndim me Slloveninë.

Zhupania e Karllovcit i përfshin Qytetet Duga Resa, Karlovac, Ogulin, Slunj dhe Ozalj, gjithashtu Komunat Barilović, Bosiljevo, Cetingrad, Draganić, Generalski Stol, Josipdol, Kamanje, Krnjak, Lasinja, Netretić, Plaški, Rakovica, Ribnik, Saborsko, Tounj, Vojnić dhe Žakanje.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]