Zhupania bregdetaro-malore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zhupania bregdetaro-malore
CroatiaPrimorje-GorskiKotar.png
Dhënat Kryesore
Shteti: Civil Ensign of Croatia.svg Kroacia
Sipërfaqja: 3.590 km²
Popullsia: 304.750 (2001)
Dendësia e popullsisë: 84,89 km²
Qyteti më i madh: Rieka
ISO 3166-2: HR-08


Zhupania bregdetaro-malore (Kroatisht: Primorsko-goranska županija) gjindet në perëndim të Kroacisë me një sipërfaqje prej 3,590 km². ISO 3166-2-Code është HR-08. Qendra e Zhupania bregdetaro-malore dhe Qyteti më i madh në këtë zonë ndodhet në qytetin e Riekës. Zhupania bregdetaro-malore ka një popullsi prej 304,750 (2001) banorë, 84.6 % Kroatë, 4.9 % Serbë, 1.2 % Italian dhe 1 % Boshnjakë. Zhupania bregdetaro-malore kufizohet në veri me Slloveninë, në lindje me Zhupaninë e Karllovcit, në jug me Zhupaninë e Likës dhe Senjit dhe në perëndim me Zhupaninë e Istrës.

Zhupania bregdetaro-malore i përfshin Qytetet Rijeka, Bakar, Cres, Crikvenica, Čabar, Delnice, Kastav, Kraljevica, Krk, Mali Lošinj, Novi Vinodolski, Opatija, Rab dhe Vrbovsko, gjithashtu Komunat Baška, Brod Moravice, Čavle, Dobrinj, Fužine, Jelenje, Klana, Kostrena, Lokve, Lopar, Lovran, Malinska-Dubašnica, Matulji, Mošćenička Draga, Mrkopalj, Omišalj, Punat, Ravna Gora, Skrad, Vinodolska, Viškovo dhe Vrbnik.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]