Leipzig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leipzig
Qytet
noform
Stema_figura
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 297,6 km2
Popullsia 510.651 banorë
Dendësia 1.716 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal L
Prefiksi 0341
Faqja Zyrtare Web faqja

Lajpcigu (gjerm. Leipzig) (ital. Lipsia) është qytet në lindje të Gjermansë dhe ka rreth 510 000 banorë. Lajpcigu u themelua në vitin 1165.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e lartë tregtare e Lajpcigut

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]