Split

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Spliti)
Jump to navigation Jump to search
Spliti
Split
Qytet
Njohur si Velo misto (kroatisht: Vendi i madh)
noform
Lartë: Pamje e Splitit gjatë natës nga Mosori; rreshti i dytë: Katedralja e Shën Domnit; Qendra e qytetit të Splitit; rreshti i tretë: Pamje e qytetit nga Marjani; Natë në Rrugën "Poljicka"; poshtë: bregu Riva
Stema_figura
Stema e Qytetit të Splitit
Flag of the City of Split.svg
Flamuri i Qytetit të Splitit
Vendndodhja
Spliti is located in Kroacia
Spliti
Spliti

Koordinatat: 43°30′36″V 16°27′00″L / 43.51000°V 16.45000°L / 43.51000; 16.45000

Shteti Flag of Croatia.svg Kroacia
Zhupania Flag of Split-Dalmatia County.svg Split-Dalmacia
Kryetari i Qytetit Ivo Baldasar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 79.38 km2
 •  urbane 22.12 km2
Lartësia 0 m (m.n.d.)
Popullsia 178,102 banorë (2011)
 •  urbane 167,121 banorë
 •  aglomerati 349,314 banorë
Dendësia 2,244 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekulli
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Kodi Postal HR-21000
Prefiksi 21
Targa ST
Koordinatat 43° 30′ 36″ Veri

16° 27′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare split.hr

Spliti (kroatisht: Split, italisht: Spalato) është një qytet bregdetar në zhupaninë Split-DalmaciaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 165013 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 165893 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 175140 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.53%[1].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Split – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija