Kupa Botërore e Vaterpolit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

FINA Kupa Botërore e Vaterpolit është në kampionat ndërkombëtar për vaterpolo, e organizuar nga Federata Internacionale e Notit ku marrin pjesë tetë skuadra kombëtare mashkujsh. Është themeluar më 1979, dhe mbahet çdo katër vjet.

Edicionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FINA Kupa Botërore e Vaterpolit
Viti Vendi mikpritës Vendi i Parë Vendi i Dytë Vendi i Tretë
1979 Beogradi dhe Rijeka
Jugosllavia
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flamuri

SHBA

Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg

Jugosllavia

1981 Long Beach
SHBA
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg

Jugosllavia

Flamuri
1983 Malibu
SHBA
Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of Germany.svg

Gjermania Perëndimore

Flag of Italy.svg

Italia

1985 Duisburgu
Gjermani Perëndimore
Flag of Germany.svg

Gjermania Perëndimore

Flag of the United States.svg

SHBA

Flag of Spain.svg

Spanja

1987 Selaniku
Greqi
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg

Jugosllavia

Flag of the Soviet Union.svg

BRSS

Flag of Germany.svg

Gjermania Perëndimore

1989 Berlini Perëndimor
Gjermani Perëndimore
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg

Jugosllavia

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

1991 Barcelona
Spanjë
Flag of the United States.svg

SHBA

Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg

Jugosllavia

Flag of Spain.svg

Spanja

1993 Athina
Greqi
Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flamuri

Australia

1995 Atalanta

SHBA

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Russia.svg

Rusia

1997 Athina
Greqi
Flag of the United States.svg

SHBA

Flag of Greece.svg

Greqia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

1999 Sidnei
Australi
Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Italy.svg

Italia

Flag of Spain.svg

Spanja

2002 Beogradi
Jugosllavi
Flag of Russia.svg

Rusia

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg

Jugosllavia

2006 Budapesti
Hungari
Flamuri

Serbia dhe Mali i Zi

Flag of Hungary.svg

Hungaria

Flag of Spain.svg

Spanja

2010 Oradea
Rumani
Flamuri

Serbia

Flag of Croatia.svg

Kroacia

Flag of Spain.svg

Spanja

Rënditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Renditja  Shteti Ari Argjendi Bakri Shuma
1 Flamuri Serbia
|| 4 || 2 || 2 || 8
2 Flamuri Hungaria 3 3 2 8
3 Flamuri Rusia
|| 3 || 1 || 1 || 5
4 Flamuri SHBA 2 2 4
5 Flamuri Italia 1 3 1 5
6 Flamuri Gjermania 1 1 1 3
7 Flamuri Kroacia 1 1
Flamuri Greqia 1 1
9 Flamuri Spanja 5 5
10 Flamuri Australia 1 1
Flamuri Kuba 1 1
1.^ Serbia është pasardhësi zyrtar i Jugosllavisë dhe Serbisë dhe Malit të Zi[1]
2.^ Rusia është pasardhësi zyrtar i BRSS.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "WATER POLO MEDALLISTS AND STATISTICS" (PDF). Federata Internacionale e Notit. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)