Kalmar FF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalmar FF
Pseudonimi(et)Röda bröder (vëllezërit e kuq)
Themeluar15 qershor 1910
StadiumiGuldfågeln Arena
Kapaciteti12,150 vende
PronariFlamuri Thomas Andersson-Borstam
TrajneriFlamuri Magnus Pehrsson
LigaAllsvenskan
20236
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Kalmar Fotbollsförening shkurt Kalmar FF, është klub suedez bazuar në Kalmar. Klubi është bashkuar me Smålands Fotbollförbund dhe luajnë në stadiumin e tyre Guldfågeln Arena.[1] Klubi u themelua më 15 qershor 1910 nën emrin IF Göta. Klubi ka fituar një titull të kampionatit (2008), tre tituj të kupës kombëtare (1981, 1987 & 2007).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 qershor 1910, klubi IF Göta u krijua, megjithatë ata nuk u lejuan të hyjnë në Riksidrottsförbundet për shkak të një konflikti në lidhje me emrin. Emri ishte marrë tashmë nga Stockholm-Göta dhe Karlstads-Göta. Më vonë në vitin 1912 klubi ndryshoi emrin e vet në IF Göta dhe u pranua më pas nga Riksidrottsförbundet.

Në vitin 1918 Fredriksskans u hap dhe në të njëjtën kohë ku një konferencë e madhe në Kalmar rreth numrit të lartë të klubeve në qytet, kjo çoi në bashkimin e IF Göta dhe Kamraterna në Shoqatën e Sportit Kalmar dhe Kalmar IK u bashkua me Falken për të formuar Kalmar AIK. Në vitin 1927, Shoqata e Sportit Kalmar ndërroi emrin e saj në Kalmar FF.

Në vitin 1927-1928 ata kualifikuan për ligën lokale në sistemin e ligës suedeze, IFK Oskarshamn fitoi ligën dhe u transferua në ligën e Jugut, duke mbuluar të dy Småland dhe Skåne, megjithatë IFK Oskarshamn hoqi dorë nga pozita e tij dhe i është dhënë Kalmar FF, kjo gjë krijoi ankesa nga klubet në Skåne pasi që nuk kishte lidhje të mira treni me Kalmarin në atë kohë, megjithatë SJ e zgjidhi atë. Në ndeshjen e tyre të parë ata mundën KIS Malmö FF me 6-0.

Në vitin 1949 klubi arriti në Allsvenskan për herë të parë pasi mundi Halmstads BK në ndeshjen vendimtare të sezonit; gjatë kësaj kohe ligat suedeze u luajtën në vjeshtë-pranverë, më 31 korrik luajtën ndeshjen e parë në Allsvenskan kundër Degerfors IF dhe humbën 2-0, më pas, Gunnar Nordahl më vonë me famë botërore deklaroi se ai kishte parë lojtarë të rinj që nuk ishin të mirë, më 4 shtator Kalmar u përball me Malmö FF para 15,093 njerëzve në audiencë; kjo ende mbetet rekordi i audiencës për Fredriksskans.

Midis viteve 1950 dhe 1955 klubi u ngjit në mes të Allsvenskan dhe Divizionit 2. Në 1955 ata ranë në Divizionin 2 dhe qëndruan atje për 20 vjet; gjatë kësaj kohe lojtarët si hungarezi, Ferenc Marko përfaqësoi klubin në të njëjtën kohë kur ai jetonte në kampin e refugjatëve në Borgholm në vitin 1957, në vitin 1959 Sune "Mona-Lisa" Andersson, e cila fitoi një medalje olimpike në Olimpiadën Verore të vitit 1948 si një lojtar , si menaxher, gjatë kësaj kohe Sten-Åke Johansson luajti për klubin dhe u bë golashënuesi më i mirë për të gjithë kohën për klubin, më 19 tetor 1975 Kalmar FF mposhti Västra Frölundën dhe u kthye në Allsvenskan.

Në vitin 1976 klubi luajti ndeshjen e tij të 100 në Allsvenskan kundër GIF Sundsvall, megjithatë kjo përfundoi me humbjen 9-2 dhe çoi drejt largimit si menaxher i klubit Kay Wiestål. Sezoni i vitit 1977 u bë sezoni më i suksesshëm i klubit deri tani; një grup i kompanive sponsorizuan blerjen e klubit nga Benno Magnusson; klubi ishte në gjendje të përfundojë në vendin e tretë në fund të sezonit, duke fituar medaljen e saj të parë.

Në vitin 1981 klubi fitoi titullin e parë ndonjëherë, duke mposhtur IF Elfsborg me 4-0, klubi fitoi Kupën Suedeze për herë të parë ndonjëherë, por ata nuk arritën të qëndrojnë në Allsvenskan dhe u zhvendosën në divizionin 1.

Viti 1985 u bë sezoni më i suksesshëm i klubit, pasi klubi përfundoi në vendin e dytë pas Örgryte IS dhe Billy Lansdowne dhe Peter Karlsson u bënë si golashënuesi më i mirë i ligës së bashku me Sören Börjesson, Örgryte IS, të gjitha shënuar 10 gola secili. Vitin e ardhshëm nuk ka shkuar aq mirë; klubi u zhvendos nga liga më e mirë dhe e vetmja lumturi ishte në vitin 1987 ishte kur klubi përsëri fitoi titullin e Kupës, këtë herë kundër GAIS, megjithatë klubi ra nga Divizioni 1 këtë vit.

Në vitin 1988 Kalmar FF fitoi divizionin 2 pa një humbje të vetme, e cila është një rekord në divizionin 2 dhe ligat më të larta. Midis 1989 dhe 1997 klubi kaloi pjesën më të madhe të kohës në ligën e dytë më të lartë; kjo shkaktoi probleme serioze ekonomike për klubin.

Pas kthimit në Allsvenskan në vitin 1998, por në vitin 1999 klubi ra përsëri, e vetmja gjë e mirë ishte se ekonomia ishte rivendosur dhe ishte në gjendje të mirë përsëri. Gjatë sezonit të vitit 2000 klubi duhej të luftonte për të shmangur rënien nga ligën e dytë më të lartë dhe ishte në gjendje ta bënte atë vetëm në fund të sezonit.

Qëllimi i sezonit të vitit 2001 ishte kthimi në Allsvenskan përsëri, pasi bleu disa lojtarë të rinj si Lasse Johansson, Fredrik Gärdeman dhe Lucas Nilsson, klubi ishte në gjendje të kthehej përsëri në Allsvenskan, për fat të keq klubi u zhvendos direkt. Gjatë vitit 2002, boksieri i parë, Alysson, arriti në klub.

Në vitin 2004, klubi bleu tre lojtarë të rinj brazilianë, Dedé Anderson, Fábio Augusto dhe César Santin, ata të gjithë ndihmuan klubin në vendin e 5-të në Allsvenskan, duke humbur vetëm në Ligën Mbretërore, klubi gjithashtu bëri një bord ndryshimi si kryetar Ronny Nilsson u largua pas 12 vjetësh në krye, ai u zëvendësua nga Tommy Strandman.

Dy sezonet pasuese, 2005 dhe 2006, Kalmar përfundoi në vendin e 3-të dhe 5-të respektivisht. Më pas, në vitin 2007 ata bënë një fillim të shkëlqyer dhe në fund përfunduan në vendin e dytë pas kampionëve IFK Göteborg. Ata fituan Kupën Suedeze të njëjtin vit duke mposhtur IFK Göteborg me 3-0 në Fredriksskans në Kalmar.

Para fillimit, disa ekspertë suedezë besonin se Kalmar FF do të ishte një nga skuadrat që luftonin për titullin e kampionatit 2008,[2] klubi filloi sezonin të qëndrueshëm dhe si stinori shkoi në performancën e klubit u bë më e fortë dhe pa që klubi të fitonte shumë fitore të mëdha, vetëm ekip tjetër i aftë për të vazhduar ishte IF Elfsborg. Klubi duhet të presë deri në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Halmstads BK në Halmstad para se të mund të bëheshin kampionë. Para ndeshjes finale Elfsborg ishte prapa me 3 pikë dhe 9 gola. Ndeshja kundër Halmstads BK përfundoi 2-2 duke e vendosur klubin 1 pikë përpara Elfsborg.[3] Patrik Ingelsten gjithashtu u bë golashënuesi më i mirë i ligës së sezonit me 19 gola të shënuara. Skuadra erdhi në finalen e Kupës Suedeze përsëri dhe gjithashtu këtë vit kundër IFK Göteborg, megjithatë këtë vit IFK Göteborg fitoi 5-4 në penallti pas kohë të plotë dhe koha ekstra kishte mbaruar 0-0. Klubi gjithashtu kishte mundësinë për të arritur në fazën e grupeve të Kupës UEFA. Pas një ndeshje të fortë kundër Racing FC nga Luksemburgu dhe Gent nga Belgjika, klubi u përball me ekipin holandez Feyenoord, pasi fitoi 1-0 si mysafire në Roterdam, klubi humbi 1-2 si vendase, në stadiumin e Borås, Borås Arena që nga Fredriksskans dështuar për të arritur kërkesat e UEFA,[4] duke dërguar klubin jashtë konkurrencës në qëllimet larg.[5][6]

Menaxherët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Suedia Gustaf Andersson (1936–38)
 • Suedia Gösta Carlsson (1938–44)
 • Danimarka Arne Rasmussen (1944)
 • Suedia Gösta Carlsson (1945–49)
 • Austria Otto Cinadler (1946–47)
 • Suedia Olle Ericsson (1949–50)
 • Hungaria István Wampetits (1951–55)
 • Uellsi Bert Turner (1955–56)
 • Hungaria István Wampetits (1956–58)
 • Suedia Olle Ericsson (1958)
 • Suedia Sune Andersson (1959–1961)
 • Suedia Gösta Carlsson (1962)
 • Suedia Bertil Bäckvall (1963–1966)
 • Suedia Bertil Wennerström (1967–1968)
 • Hungaria Jószef Kovács (1969)
 • Suedia Lars Arnesson (1970-1972)
 • Suedia Bo Johansson (1973)
 • Suedia Göran Andersson (1974)
 • Suedia Kay Wiestål (1975–76)
 • Suedia Eivert Bladh (1976)
 • Suedia Bo Johansson (1977–1978)
 • Suedia Bo Falk (1979–1981)
 • Suedia Bo Johansson (1982–1983)
 • Danimarka Allan Hebo Larsen (1984-1986)
 • Suedia Jan Sjöström (1987)
 • Suedia Göran Andersson (1987–88)
 • Suedia Börje Axelsson (1988–90)
 • Suedia Alf Westerberg (1991-1992)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kontaktuppgifter och tävlingar – Smålands Fotbollförbund – Svenskfotboll.se". Marrë më 2011-01-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kalmar FF guldfavorit i allsvenskan". Barometern.se. 2008-03-19. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 2008-11-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kalmar FF höll hela vägen till SM-GULD". Kalmarff.se. 2008-11-09. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2012. Marrë më 2009-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Dags för lottning i UEFA-cupen". Kalmarff.se. 2008-06-29. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2012. Marrë më 2009-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Kalmar FF utslagna av Feyenoord". Kalmarff.se. 2008-10-02. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2008. Marrë më 2009-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Historiska noteringar". Kalmarff.se. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2019. Marrë më 2008-09-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)