Standard Liège

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Royal Standard de Liège, zakonisht të referuara si Standard Liège (shqiptuar: [stɑdaʁ ljɛːʒ]; holandisht: Standard Luik [stɑndɑrt lœy̯k]; gjermanisht: Standard Lüttich [standaʁt lʏtɪç] ose [ʃtandaʁt lʏtɪç]), është një klub belg të futbollit nga qyteti i Liège. Ata janë një nga klubet më të suksesshme në Belgjikë, duke fituar kampionatin belg në dhjetë raste, më të fundit në 2007-08 dhe 2008-09. Ata kanë qenë në fluturim të lartë pa ndërprerje që nga viti 1921, më shumë se çdo anën tjetër belg. Ata kanë fituar edhe shtatë Kupa belge, dhe në 1981-82 arritën në finalen e Kupës së Fituesve të Kupës Evropiane, të cilat ata humbën 2-1 kundër Barcelonës. [2]

lojtarët standarde janë nofkën e "Rouches" për shkak të jerseys e tyre të kuqe. Fjala franceze për të kuq, kuq, kur shqiptohet me një theks Walloon, tingëllon si "Rouche."