VfL Wolfsburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Verein für Leibesübungen Wolfsburg e. V., njohur zakonisht si VfL Wolfsburg (Gjermanisht [faʊ̯ ʔɛf ʔɛl ˈvɔlfsbʊʁk] ose Wolfsburg është një klub futbollistik gjerman me seli në Wolfsburg, Saksonia e Ulët. Wolfsburg luan në Bundesligë, liga elitare e futbollit gjerman. Wolfsburg e ka fituar Bundesligën vetëm një herë në historinë e tyre, në sezonin 2008–09, dhe kanë qënë finalist të DFB-Pokal në vitin 1995. Klubi u rrit dhe u zhvillua nga puntorët e kompanisë Volkswagen në qytetin e Wolfsburg-ut. Futbolli profesionist drejtohet nga organizata VfL Wolfsburg-Fußball GmbH. VfL Wolfsburg-Fussball GmbH është një degë në pronësi të Grupit Volkswagen.[1][2] Që nga viti 2002 stadiumi i klubit është Volkswagen Arena.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Një skuadër e re në një qyetet të ri[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i Wolfsburg-ut u themelua në vitin 1938 si Stadt des KdF-Wagen për të strehuar puntorët e ndërtimit të makinave që më vonë do të bëheshin të njohur si Volkswagen Beetle. Klubi i parë i futbollit u lidh me puntorët dhe njihej si BSG Volkswagenwerk Stadt des KdF-Wagen, një skuadër puntorësh. Skuadra luaji në divizionin e parë Gauliga Osthannover në sezonet 1943–44 dhe 1944–45.

Më 12 shtator 1945, si pasojë e Luftës së Dytë Botërore, një klub i ri u themelua dhe njihej thjesht si VSK Wolfsburg. Skuadra filloi të luaj me ngjyrat jeshile dhe të bardhë të cilët ende përdoren nga klubi; trajneri i të rinjëve Bernd Elberskirch kishte në dispozicion dhjetë fanella jeshile, çarçafët dhe krevatët e bardhë u dhuruan nga publiku, kurse pantallonat e shkurtra të bardha u qepën nga gratë e qytetit.

Më 15 dhjetor 1945, klubi kaloi një krrizë të rëndë që pothuajse e shuajti eksiztencën e klubit, pasi lojtarët e klubit u larguan për t'u bashkuar me 1. FC Wolfsburg. Lojtari i vetëm që kishte mbetur, Josef Meyer, punoi sëbashku me Willi Hilbert për të rindërtuar skuadrën duke firmosur me lojtarë të rinjë. Grupi i ri i ndryshoi emrin e skuadrës duke e bërë VfL Wolfsburg, me VfL që përfaqsonte Verein für Leibesübungen. Kjo gjë në shqip do të thotë "klub për gjimnastikë" ose "klub për ushtrime". Pa kaluar ende një vit ata fituan titullin e Gifhorn. Vonë në nëntor 1946, klubi luajti një ndeshje miqësore kundër superfuqisë nga Gelzenkirheni, Schalke 04, në një stadium që zotëruar nga Volkswagen.

Loja pasluftës[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi bëri progres të ngadaltë por të qëndrueshëm në sezonet në vijim. Ata fituan një numër të kampionateve amatore, por e kishin të pamundur të ngjiteshin më lartë nëpërmjet play-off-eve deri në vitin 1954 ku ata u ngjitën në ligën elitare Oberliga Nord pas një fitoreje 2–1 kundër Heider SV. Megjithatë, Wolfsburg luftoi për të qëndruar në elitën e futbollit gjerman, duke shpëtuar nga rënja disa sezone deri sa ra në vitin 1959. Liga e pare profesioniste futbollistike e Gjermanisë Perëndimore – Bundesliga – u themelua në vitin 1963, VfL luante në atë kohë në Regionalliga Nord (II) pasi ishte lëvizur nga Verbandsliga Niedersachsen (III), duke arritur në finalen e kampionatit amator gjerman në të njëjtin vit (0–1 kundër VfB Stuttgart Amat.).

Divizioni i dytë dhe ngjitja në Bundesligë[redakto | redakto tekstin burimor]

Wolfsburg qëndroi në divizionin e dytë edhe për dhjetra vite të tjera deri sa bërë një performancë fantastike duke e mbyllur vitin 1970 në vendin e dytë. Kjo gjë i siguroi klubit ndeshjet play-off për t'u ngjitur në Bundesligë për nuk ishin në gjëndje për të avancuar. Nga mesi i viteve 1970' e deri në fillimin e viteve 1990', Die Wölfe luante në kampionatin e divizionit të tretë, Amateur Oberliga Nord. Pas dy vendeve të para rresht në vitet 1991 dhe 1992, dhe pas suksesit në ndeshjet play-off, bënë që klubi të ngjitej në 2. Bundesliga për sezonin 1992–93.

VfL vazhdoi të shijonte pak sukses gjatë viteve 1990'. Skuadra avancoi në finalen e Kupës së Gjermanisë në vitin 1995 ku u mposhtën me rezultatin 0–3 nga Borussia Mönchengladbach, por pastaj vazhdoi të ngjitej në elitën e futbollit gjerman me një vend të dytë në vitin 1997.

Parashikimet e hershme thonin se klubi do të rrëzohej sërisht nga kategoria, por në vënd të kësaj, klubi e mbylli sezonin në mesin e tabelës së Bundesligës. Në sezonin 1998–99, klubi nën drejtimin e Wolfgang Wolf, mbante pozicionin e pestë në javën e 33-të, duke pasur shpresa për të arritur vendin e katërt, gjë që do i siguronte klubit pjesmarrjen në Ligën e Kampioneve. Duke humbi 6–1 jashtë fushe kundër Duisburg në javën e fundit, Ujqërit e mbyllën sezonin në vendin e pestë me 55 pikë duke u kualifikuar për në Kupën UEFA. Ata gjithashtu u kualifikuan për në Kupën Intertoto në vitet 2000, 2001, 2003, 2004, dhe 2005, duke pasur rrugëtimin më të mirë në vitin 2003 ku arritën deri në finale ku u mposhtën nga skuadra italiane Perugia. Kjo u pasua nga disa sezone me suksese të vogla për klubin duke arritur të evitojnë rënjen me dy vende të 15-ta në sezonet 2005–06 dhe 2006–07.

2008–vazhdon[redakto | redakto tekstin burimor]

Wolfsburg kundër Borussia Dortmund në Volkswagen Arena në Maj 2009

Për sezonin 2007–08, klubi punësoi trajnerin e Bayern Munich, Felix Magath, ku nën drejtimin e tij klubi e mbylli sezonin në vendin e pestë, pozicioni më i lartë i klubit në atë kohë. Kjo do të thoshte se Ujqërit ishin kualifikuar për në Kupën UEFA për herë të dytë në historinë e tyre.

sezonin 2008–09, nën drejtimin e Magath, Wolfsburg e rriti suksesin e saj duke fituar titullin e parë të Bundesligës në historinë e tyre pasi mposhtën Werder Bremen-in me rezultatin 5–1 më 23 Maj 2009. Gjatë këtij sezoni, Wolfsburg barazoi rekordin e dhjetë fitoresh rresht në Bundesligë. Ata gjithashtu u bënë klubi i vetëm i Bundesligës që kishin dy sulmues me më shumë se 20 gola në një sezon të vetëm, me brazilian Grafite dhe boshnjakun Edin Džeko që kishin meritën më të madhe në fitimin e titullit, duke shënuar respektivisht 28 dhe 26 gola. Si rezultat i fitimit të titullit, Wolfsburg u kualifikua për në Ligën e Kampioneve për herë të parë në historinë e saj.

sezonin 2009–10, Wolfsburg shkarkoi në dimër trajnerin e ri Armin Veh për shkak të suksesit të dobët, me klubin që renditej në vendin e dhjetë në ligë. Në Ligën e Kampioneve ata e përfunduan grupin të tretët, mbrapa Manchester United dhe CSKA Moscow, duke humbur një mundësi pë të kaluar në raundet me eleminim direkt. Si rezultat, ata u kualifikuan për në raundin e 32-tave të Ligës së Europës. Ata mposhtën skuadrën spanjolle Villarreal CF me rezultatin e përgjithshëm 6–3, dhe kampionët rus Rubin Kazan 3–2. Megjithatë, në çerek–finale, ata u mposhtën me rezultatin e përgjithshëm 3–1 nga finalistët e Fulham.

Më 11 Maj 2010, pozicioni i trajnerit të përkohshëm u mor nga ish trajneri i Anglisë Steve McClaren. Pasi kishte udhëhequr Twenten në fitimin e titullit të parë në histori të Eredivizies, ai u shpërblye duke u bërë trajneri i parë anglez në historinë e klubit duke i dhënë mundësi për herë të parë në karrierën e tij që të drejtonte një klub të Bundesligës. Më 7 Shkurt 2011, u raportua se McClaren ishte shkuarkuar dhe se vendin e tij e kishte marrë gjermani Pierre Littbarski.[3] Megjithatë, Wolfsburg-u humbi katër herë në pesë ndeshje nën drejtimin e tij duke bërë që klubi të rrezikonte rënjen nga kategoria.

Më 18 Mars 2011, Wolfsburg konfirmoi se Felix Magath do të rikthehej si trajneri dhe drejtori sportiv i klubit pas dy vitesh mungesë ku ai drejtoi klubin në titullin e parë në historinë e tyre. Ai u rikthye vetëm dy ditë pasi ishte shkarkuar nga Schalke 04. Ai firmosi një kontratë dy vjeçare me klubin.[4] Magath i krijoi klubit siguri, por edhe pse klubi kishte investuar shumë, ai arriti vetëm një vend të tetë. Pas vetëm pesë pikëve në tetë ndeshjet e para (asnjë pikë dhe asnjë gol në katër ndeshjet e fundit) të sezonit 2012–13, Magath u largua nga klubi më 25 tetor 2012 pas zgjedhjes së kontratës.

Stadiumi[redakto | redakto tekstin burimor]

Wolfsburg luan në Volkswagen Arena, një stadium shumë-përdorimësh me kapacitet 30,000 spektatorësh. Përpara se konstruksioni të përfundonte në vitin 2002, klubi i luante ndeshjet si vendas në stadiumin VfL-Stadium me kapacitet 20,500 spektatorësh, një stadium i cili ende përdoret. Stadiumi aktalisht përdoret për zhvillimin e ndeshjeve si vendas për Wolfsburg-un, dhe ishte i njëjti stadium ku klubi fitoi titullin e parë të Bundesligës në historinë e tyre në sezonin 2008–09.

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendor[redakto | redakto tekstin burimor]

Rajonale[redakto | redakto tekstin burimor]

Të rinjtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra e parë[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 30 janar 2015

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Switzerland.svg Pt Diego Benaglio Kapiten
2 Flag of Germany.svg Mb Patrick Ochs
3 Flag of Denmark.svg Sm Nicklas Bendtner
4 Flag of Germany.svg Mb Marcel Schäfer
5 Flag of Switzerland.svg Mb Timm Klose
7 Flag of Germany.svg Mf Daniel Caligiuri
8 Flag of Portugal.svg Mf Vieirinha
9 Flag of Croatia.svg Mf Ivan Perišić
10 Flag of Germany.svg Mf Aaron Hunt
12 Flag of the Netherlands.svg Sm Bas Dost
14 Flag of Belgium.svg Mf Kevin De Bruyne
15 Flag of Germany.svg Mb Christian Träsch
17 Flag of Germany.svg Mf André Schürrle
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
20 Flag of Germany.svg Pt Max Grün
21 Flag of Germany.svg Pt Patrick Drewes
22 Flag of Brazil.svg Mf Luiz Gustavo
23 Flag of France.svg Mf Josuha Guilavogui (në huazim nga Atlético Madrid)
24 Flag of Germany.svg Mb Sebastian Jung
25 Flag of Brazil.svg Mb Naldo
26 Flag of Brazil.svg Mb Felipe
27 Flag of Germany.svg Mf Maximilian Arnold
29 Flag of the People's Republic of China.svg Mf Zhang Xizhe
30 Flag of Germany.svg Mf Paul Seguin
31 Flag of Germany.svg Mb Robin Knoche
34 Flag of Switzerland.svg Mb Ricardo Rodríguez
37 Flag of Germany.svg Mb Moritz Sprenger

Në huazim[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Belgium.svg Pt Koen Casteels (te Werder Bremen deri në fund të sezonit 2014–15)

Skuadra rezervë[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 27 Shkurt 2015 [5]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
21 Flag of Germany.svg Pt Matthias Hamrol
22 Flag of Germany.svg Pt Carl Klaus
31 Flag of Germany.svg Pt Niklas Klinger
2 Flag of Germany.svg Mb Marvin Kleihs
3 Flag of Germany.svg Mb Noah Korczowski
4 Flag of Germany.svg Mb Julian Klamt
13 Flag of Germany.svg Mb Maximilian Rossmann
18 Flag of Germany.svg Mb Jonas Sonnenberg
24 Flag of Germany.svg Mb Hendrik Hansen
25 Flag of Germany.svg Mb Bjarne Thoelke
28 Flag of Germany.svg Mb Tobias Henneböle
30 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mb Sasa Strujic
7 Flag of Germany.svg Mf Robert Hermann
8 Flag of Germany.svg Mf Bastian Schulz
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
9 Flag of Austria.svg Mf Dino Medjedovic
10 Flag of Sweden.svg Mf Amin Affane
11 Flag of Germany.svg Mf Onel Hernandez
14 Flag of Germany.svg Mf Pascal Borowski
15 Flag of Germany.svg Mf Rico Schlimpert
16 Flag of Germany.svg Mf Dennis Strompen
17 Flag of Germany.svg Mf Dragan Erkic
26 Flag of Greece.svg Mf Theodoros Ganitis
27 Flag of Germany.svg Mf David Chamorro
29 Flag of Germany.svg Mf Ioannis Masmanidis
12 Flag of Albania.svg Sm Albion Avdijaj
19 Flag of Poland.svg Sm Oskar Zawada
20 Flag of Germany.svg Sm Sebastian Stolze

Trajner: Flamuri Thomas Brdarić

Seksioni i grave[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: VfL Wolfsburg (gratë).

Klubi fitoi tripletën në sezonin 2012–13 duke arkivuar ligë gjermane, kupën dhe Ligën e Kampioneve. Ata mbrojtën titullin e tyre të Ligës së Kampioneve në vitin 2014.

Stafi drejtues[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 27 Shkurt 2015 [6]

Trajneri i skuadrës Dieter Hecking
Pozicioni Emri
Trajneri Dieter Hecking
Ndihmës trajneri Dirk Bremser
Ndihmës trajneri Ton Lokhoff
Trajneri i portierëve Andreas Hilfiker
Trajneri i palestrës Oliver Mutschler
Trajneri i palestrës Felix Sunkel

Rekordi në Europë[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: VfL Wolfsburg në Europë.

Renditha e UEFA-s[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 27 Shkurt 2015 [7]

Rend Skuadra Koefiçenti
1 Flamuri MK Osijek 30.825
2 Flamuri GP Krk 30.020
3 Flamuri Copenhagen 29.568
4 Flamuri MC Lens 29.350
5 Flamuri Arsenal North London 27.935
6 Flamuri Koln 1960 27.425
7 Flamuri Aalborg 26.433
8 Flamuri MK Crvena Zvezda 25.425
9 Flamuri Atletico Madrid CM 25.385
10 Flamuri Real Madrid CM 25.350
11 Flamuri Split 25.200

Ish lojtarë të shquar[redakto | redakto tekstin burimor]

Trajnerët[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Flamuri Günter Mettke (1949–..., lojtar-trajner)
 • Flamuri Ludwig Lachner (1954–55)
 • Flamuri Ernst Sontow (1955–56)
 • Flamuri Josef Kretschmann (1956–57)
 • Flamuri Ludwig Lachner (1957)
 • Flamuri Walter Risse (1957–58)
 • Flamuri Imre Farkasinszki (1958–59)
 • Flamuri Ludwig Lachner (1 korrik 1963 – 30 qershor 1966)
 • Flamuri Imre Farkasinszki (1 korrik 1966 – 31 dhjetor 1974)
 • Flamuri Fritz Schollmeyer (1 janar 1975 – 29 prill 1975)
 • Flamuri Günther Brockmeyer (prill 1975 – prill 75)
 • Flamuri Paul Kietzmann (3 Maj 1975 – 28 nëntor 1975)
 • Flag of SFR Yugoslavia.svg Radoslav Momirski (2 dhjetor 1976 – 4 Mars 1978)
 • Flamuri Imre Farkasinszki (Mars 1978 – dhjetor 78)
 • Flamuri Henk van Meteren (dhjetor 1978 – prill 79)
 • Flamuri Wilfried Kemmer (prill 1979 – tetor 83)
 • Flamuri Imre Farkasinszki (tetor 1983 – qershor 84)
 • Flamuri Wolf-Rüdiger Krause (korrik 1984 – qershor 88)
 • Flamuri Horst Hrubesch (1 korrik 1988 – 30 qershor 1989)
Felix Magath udhëhoqi Wolfsburg-un për të fituar Bundesligën në vitin 2009

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "Volkswagen Group Annual Report 2009". AnnualReport2009. 23 Maj 2009. Marrë më 17 gusht 2010. 
 2. ^ "VfL Wolfsburg Club History". VfL Wolfsburg. Marrë më 17 gusht 2010. 
 3. ^ "Bundesliga – Wolfsburg sack McClaren". Yahoo! Sport. 7 Shkurt 2011. Marrë më 8 Shkurt 2011. 
 4. ^ "Magath back with the Wolves". Uebfaqja zyrtare e Bundesligës. 18 Mars 2011. Marrë më 19 Mars 2011. 
 5. ^ VfL Wolfsburg II Kader
 6. ^ "Coaching staff". VfL Wolfsburg (në gjermanisht). Marrë më 27 Shkurt 2015. 
 7. ^ UEFA Team Ranking 2015

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: VfL Wolfsburg