Maximilian Arnold

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maximilian Arnold
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1994-05-27) 27 maj 1994 (29 vjeç)
VendlindjaRiesa, Gjermani
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
VfL Wolfsburg
Numri27
Karriera me të rinjtë
2000–2003BSV Strehla
2003–2006SC Riesa
2006–2009Dynamo Dresden
2009–2013VfL Wolfsburg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–VfL Wolfsburg174(20)
Karriera ndërkombëtare
2009–2010Gjermania U162(0)
2010–2011Gjermania U1710(1)
2011–2012Gjermania U188(2)
2012Gjermania U192(0)
2013Gjermania U206(1)
2013–2017Gjermania U2123(5)
2014–Gjermania1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 26 janar 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18:29, 18 nëntor 2014 (UTC)

Maximilian Arnold (lindur më 27 maj 1994) është një futbollist profesionist gjerman i cili luan si mesfushor me klubin gjerman VfL Wolfsburg dhe kombëtarja gjermane.[1][2]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arnoldi u largua nga shtëpia që në moshën 12 vjeçare për t'u bashkuar te akademia e Dynamo Dresden, dhe tre vite më vonë kaloi te VfL Wolfsburg. Ai luajti me skuadrën U–19, duke ndihmuar skuadrën të fitojë dy tituj të rinjshë (2009 dhe 2011).[3]

Më 26 nëntor 2011, Arnold bëri debutimin e tij me skuadrën e parë, duke hyrë si zëvëndësues në fund të humbjes 0–2 FC Augsburg,[4] duke u bërë lojtari më i ri që ishte pjesë e skuadrës që në moshën 17 vjeç, pesë muajsh e 30 ditësh.

Më 13 prill 2013, Arnold shënoi golin e parë si profesionist, duke shënuar të parin e barazimit 2–2 në shtëpi kundër 1899 Hoffenheim; ai gjithashtu u bë golashënuesi më i ri i historisë së klubit.[5] Ai shënoi sërisht në fundjavën tjetër, në suksesin 3–0 kundër Werder Bremen.[6]

Më 22 qershor 2013, Arnold firmosi një kontratë të re katër vjeçare me klubin.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arnold ka luajtur me të gjithë nivelet e moshave të Gjermanisë që nga nën-16 e deri te nën-21. Më 13 maj 2014, ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë në një ndeshje miqësore kundër Polonisë, duke luajtur në 14 minutat e fundit të barazimit pa gola në Imtech Arena.[8]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

VfL Wolfsburg

Akademia/Të rinjtë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Maximilian Arnold". worldfootball.net. Marrë më 24 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Arnold, Maximilian". kicker.de. Marrë më 24 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ten Things about Maximilian Arnold Arkivuar 8 maj 2014 tek Wayback Machine; Bundesliga, 12 shkurt 2014
  4. ^ Brinkmann öffnet den Weg zum ersten Heimsieg (Brinkmann opens the way to first home win); Kicker, 26 nëntor 2011 Stampa:De
  5. ^ Naldo rettet Punkt für die Wölfe (Naldo sigoron pikë për Wölfe); Kicker, 13 prill 2013 Stampa:De
  6. ^ Nervenstarker Diego lässt die Würfel fallen (Strong nerves Diego makes Würfel fall); Kicker, 20 prill 2013 Stampa:De icon
  7. ^ Arnold firmos marrëveshje të re me Wolfsburg Arkivuar 8 maj 2014 tek Wayback Machine; Football 365, 22 qershor 2013
  8. ^ "Eksperiment i kotë, Gjermania barazon". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 9 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]