John Anthony Brooks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Anthony Brooks

Brooks me Shba-në në vitin 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJohn Anthony Brooks, Jr.[1]
Datëlindja (1993-01-28) 28 janar 1993 (31 vjeç)
VendlindjaBerlin, Gjermani
Gjatësia1.93 m (6 ft 4 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
VfL Wolfsburg
Numri25
Karriera me të rinjtë
Hertha BSC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2015Hertha BSC II37(2)
2012–2017Hertha BSC119(8)
2017–VfL Wolfsburg27(1)
Karriera ndërkombëtare
2010–2011Shtetet e Bashkuara U204(0)
2011–Shtetet e Bashkuara U231(0)
2012Gjermania U201(0)
2013–Shtetet e Bashkuara8(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 26 janar 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15 nëntor 2014

John Anthony Brooks, Jr. (lindur më 28 janar 1993), njohur zakonisht si John Brooks,[2] është një futbollist gjermano-amerikan i cili luan me klubin gjerman Hertha BSCBundesligë dhe me kombëtaren amerikane si mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brooks, djali i babait të tij amerikan ushtarak nga Chicago, ka lindur dhe u rrit Berlin, Gjermani. Ai erdhi përmes niveleve të të rinjëve të klubit të qytetit të tij, Hertha BSC. Ai arriti skuadrën e rezervave të Hertha-s në mes të sezonit 2010–11, pavarësisht se kishte një vit e gjysëm kohë për të luajtur me skuadrën U–19. Brooks firmosi një kontratë profesioniste për katër vite me klubit pas mbarimit të sezonit, duke ulur poshtë interesimin nga Bayern Munich. Brooks e shenzoi pothuajse të gjithë sezonin 2011–12 me Hertha II, duke e braktisur disi skuadrëm U–19. Brooks vazhdoi të rritej gjatë kësaj kohe, duke arritur gjatësinë e jashtëzakonshme 1,93 cm. Hertha pësoi një rënja nga Bundesliga në vitin 2012. Pas largimit të disa lojtarëve, Brooks bëri debutimin e tij si profesionist duke startuar në ndeshjen hapëse të Herthës në 2. Bundesliga në gusht 2012. Brooks shënoi golin e tij të parë në debutimin e tij në Bundesligë më 10 gusht 2013 në fitoren e skuadrës 6–1 kundër Eintracht Frankfurt.[3]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brooks, i cili zotëron pasaportën Amerikane dhe Gjermane, mori pjesë në disa kampe stërvitore me Shtetet e Bashkuara nën-20 dhe nën-23 dhe në një me Gjermaninë nën-20.[4] Ai bëri debutimin e tij me Shba-në nën-20 në një humbje 5–0 kumdër Paraguajit në shtator 2010.[5] Në korrik 2013, revista gjermane kicker tregoi se ai kishte marrë një thirrje nga kombëtarja e parë e Shba-së për t'u paraqitje në një ndeshje miqësore kundër Bosnjës dhe Hercegovinës.[6] Brooks bëri debutimin e tij ndërkombëtarnë fitoren 4–3 kundër Bosnjes.

Brooks ishte në listën përfundimtare prej 23 lojtarësh që u thirrën për të luajtur në Kupën e Botës 2014.[7] Në ndeshjen e parë në grup kundër Ganës, ai hyri në fushën e lojës në fillim të pjesës së dytë në vend të Matt Besler dhe shënoi golin e fitores në fitoren 2–1, me një gjuajtje me kokë pas një korneje të ekzekutuar nga Graham Zusi.[8] Goli i Brooks ishte në minutën e 86, duke i dhënë kombëtares tre pikë. Brooks ishte i vetmi zëvëndësim i Shba-së që shënon gol në një ndeshje të Kupë së Botës në historinë e kombëtares amerikane,[9] deri te goli në kohën shtesë i Julian Green kundër Belgjikës në raundin e 16-tave.

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 16 qershor 2014 Natal, Brazil Flamuri Gana 2–1 2–1 2014 FIFA Kupa e Botës[8]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hertha BSC

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" [2014 FIFA Kupa e Botës Brazil: Lista e lojtarëve]. FIFA. 11 qershor 2014. fq. 32. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 qershor 2015. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Brooks: 'It Was Not A Hard Decision To Play For The USA'". ussoccer.com. 14 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2013. Marrë më 14 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Berlin : Frankfurt 6–1(2–1)". bundesliga.com. 10 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2014. Marrë më 15 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Brooks, John Anthony". bz-berlin.de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 23 gusht 2011.
  5. ^ "U.S. U-20 MNT Drops Opening Match to Paraguay". ussoccer.com (në anglisht). 6 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2012. Marrë më 26 korrik 2013.
  6. ^ "Hertha einigt sich mit Schulz". kicker.de (në gjermanisht). 26 korrik 2013. Marrë më 26 korrik 2013.
  7. ^ "Klinsmann Names 30-Player Preliminary Roster for 2014 FIFA World Cup". U.S. Soccer (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2014.
  8. ^ a b Fanning, Evan (17 qershor 2014). "USA vs Ghana, World Cup 2014: live". The Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2014. Marrë më 17 qershor 2014.
  9. ^ "USA vs. Ghana – Brooks Stunner Hands USA 2–1 Win". U.S. Soccer (në anglisht). 18 qershor 2014. Marrë më 28 qershor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]