Jump to content

Admir Mehmedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Admir Mehmedi

Mehmedi me Antaliaspor më 2022
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAdmir Mehmedi[1]
Datëlindja (1991-03-16) 16 mars 1991 (33 vjeç)
VendlindjaGostivar, RS Maqedonia, RSF Jugosllavia
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
VfL Wolfsburg
Numri14
Karriera me të rinjtë
1999–2000AC Bellinzona
2000–2006FC Winterthur
2006–2008FC Zürich
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2012FC Zürich84(19)
2012–2014Dynamo Kyiv25(1)
2013–2014SC Freiburg (huazim)32(12)
2014–2015SC Freiburg27(4)
2015–2018Bayer Leverkusen62(7)
2018–VfL Wolfsburg29(7)
Karriera ndërkombëtare
2006Zvicra U163(3)
2007–2008Zvicra U1716(5)
2008–2010Zvicra U1926(11)
2010Switzerland U202(0)
2010–2011Zvicra U219(6)
2011–Zvicra59(8)
2012Zvicra U234(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Admir Mehmedi (lindur më 16 mars 1991) është një futbollistë profesionist zviceranë[3] me origjinë shqiptare[4] i cili luan si sulmues për klubin gjerman VfL Wolfsburg dhe kombëtaren zvicerane.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zürich[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmedi filloi karrierën e tij me FC Zürich në moshën 17 vjeç. Brenda dy viteve ai u përfshi në ekipin e parë dhe deri në vitin 2010 ishte i rregullt në ekipin e parë. Ai bëri debutimin e tij të lartë në 20 korrik 2008 dhe shënoi dy gola në njëmbëdhjetë paraqitje, përveç fitimit të Superligës Zvicerane në sezonin e tij të debutimit me klubin.

Duke qenë një skuadër e parë e rregullt në vitin 2010, Mehmedi u themelua si një sulmues fizik, i shkëlqyer dhe me një kthesë të mirë të ritmit, ai ishte gjithashtu teknikisht i madh.[5] Gjatë kohës së tij me Zürich, Mehmedi shënoi nëntëmbëdhjetë gola dhe nëntë asistime.

Në transferimin e janarit 2012, Mehmedi morri një ofertë nga Sunderland,[6] Liverpool[6] dhe 1. FC Nürnberg.[6] Megjithatë, Mehmedi u transferua te Dynamo Kyiv.

Dynamo Kyiv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 janar 2012, Mehmedi nënshkroi për klubin ukrainas Dynamo Kyiv me një kontratë pesë vjeçare. Gjatë sezonit dhe gjysmës së tij me Kievin, ai kryesisht luajti duke dalë nga stoli. Duke kërkuar më shumë kohë duke luajtur dhe për t'u përfshirë përsëri në ekipin kombëtar të Zvicrës, Mehmedi u transferua në ekipin e Bundesligës SC Freiburg.

Freiburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 korrik 2013, Mehmedi kaloi në Gjermani te SC Freiburg në huazim, me klubin që kishte të drejtë t'a bënte transferimin përfundimtar në përfundim të sezonit.[7] Drejtori sportiv të Freiburgut, Klemens Hartenbach, deklaroi se ishte i kënaqur me transferimin, duke deklaruar: "Ai është një lojtar shumë i zhdërvjellët që e kupton lojën dhe e ka provuar tashmë se mund të luajë në nivel më të lartë."[7] Më 26 maj 2014, Freiburg vendosi të siguronte përfundimisht shërbimet e Mehmedit për 6 milionë € sipas raportive. Ky vendim erdhi pas sezonit pozitiv të Mehmedit, i cili shënoi 12 gola në 32 ndeshje në kampionat.[8]

Bayer Leverkusen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 qershor 2015, Mehmedi u transferua te Bayer Leverkusen duke nënshkruar një kontratë deri në qershor 2019.[9]

VfL Wolfsburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2018, Mehmedi u bashkua me VfL Wolfsburg me një marrëveshje 4 vjeçare për 8 milionë euro.[10]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmedi duke luajtur për Zvicrën më 2012.

Mehmedi luajti për Zvicrën nën-21 në UEFA Kampionatin Evropian 2011.[5] Gjatë turnamentin, ai shënoi tre gola dhe fitoi Këpucën e Argjendë, si dhe u zgjodh në ekipin më të mirë të turnamentit.

Mehmedi bëri debutimin e tij për ekipin e parë të Zvicrës në ndeshjen kualifikuese UEFA Euro 2012 kundër Anglisë, duke u aktivizuar si zëvëndësues. Goli i tij i parë me kombëtsaren erdhi në fitoren 5–3 në miqësoren ndaj Gjermanisë; kjo ishte fitorja e parë e Zvicrës ndaj tyre që nga viti 1956.[11]

Në maj 2014, ai u thirr për të luajtur në Kupën e Botës 2014 nga trajneri Otmar Hitzfeld.[12] Në ndeshjen e parë të grupit E kundër Ekuadorit, Mehmedi bëri debutimin e tij në kompeticion duke zëvëndësuar Valentin Stocker në fillim të pjesës së parë; në minutën e 48të, ai barazoi rezultatin me një gol me kokë me Zvicrën që në fund fitoi 2–1.[13]

Në fazën e grupeve të UEFA Euro 2016, Mehmedi shënoi golin e barazimit në barazimin 1–1 kundër Rumanisë.[14]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmedi lindi në Gostivar dhe në moshën dy vjeç, familja e tij migroi në Zvicër dhe atje ai hodhi hapat e para në futboll.[5] Në vitin 2006, ai u zhvendos në Zyrih.

Në vitin 2016, Mehmedi i'a jepi një shtëpi një familje si dhuratë në Maqedoni, në vendlindjen e tij duke thënë: "Ju e dini, ndërtimi i një shtëpie nuk është i lirë, por unë e vlerësoj atë që kam, dhe dua që të tjerët të ndihen mirë."[15]

Mehmedi është i martuar dhe ka një djalë.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 mars 2019[16]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Zürich 2008–09 Super Liga Zvicerane 11 2 2 0 2[a] 0 15 2
2009–10 22 3 2 3 2[b] 0 26 6
2010–11 33 10 4 3 37 13
2011–12 18 4 3 1 10[c] 3 31 8
Gjithsej 84 19 11 7 14 3 109 29
Dynamo Kyiv 2011–12 Ukrainian Premier League 9 1 0 0 9 1
2012–13 16 0 1 0 5[d] 0 22 0
Gjithsej 25 1 1 0 5 0 31 1
SC Freiburg 2013–14 Bundesliga 32 12 3 0 5[b] 1 40 13
2014–15 28 4 4 3 32 7
Gjithsej 60 16 7 3 5 1 72 20
Bayer Leverkusen 2015–16 Bundesliga 28 2 2 0 11[e] 5 41 7
2016–17 22 3 2 0 6[b] 1 30 4
2017–18 12 2 3 0 15 3
Gjithsej 62 7 7 0 17 6 86 13
VfL Wolfsburg 2017–18 Bundesliga 5 1 0 0 5 1
Gjithsej karriera 236 44 26 10 41 10 303 64
 1. ^ Të gjitha ndeshjet në Kupën UEFA
 2. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 3. ^ Katër ndeshje dhe dy gola në UEFA Ligën e Kampioneve, gjashtë ndeshje dhe një gol në UEFA Ligën e Evropës
 4. ^ Tre ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, dy ndeshje në UEFA Ligën e Evropës
 5. ^ Shtatë ndeshje dhe pesë gola në UEFA Ligën e Kampioneve, katër ndeshje në UEFA Ligën e Evropës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" [FIFA Kupa e Botës Brazil 2014: Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2014. fq. 30. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 gusht 2017. Marrë më 25 qershor 2014.
 2. ^ "Kopje e arkivuar". bayer04.de (në gjermanisht). Bayer 04 Leverkusen. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 10 maj 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Mehmedi, Admir". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 14 gusht 2013.
 4. ^ Francesc Aguilar (29 qershor 2014). "Albania podría estar jugando el Mundial con una gran selección" [Shqipëria do të mund të luaj në Kupën e Botës me një zgjedhje të madhe] (në spanjisht). Mundo Deportivo. Marrë më 22 qershor 2018.
 5. ^ a b c "Sky Sports Euro Scout – Admir Mehmedi" (në anglisht). Sky Sports. 21 maj 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 6. ^ a b c "Liverpool to rival Sunderland for young Zurich striker Mehmedi in January" [Liverpool do të rivalizojë Sunderlandin për sulmuesin e ri të Zyrihut Mehmedi në janar] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 5 shtator 2013.
 7. ^ a b "Mehmedi joins Freiburg on loan" [Mehmedi i bashkohet Freiburgut në huazim] (në anglisht). Bundesliga. 11 korrik 2013. Marrë më 5 shtator 2013.
 8. ^ "Transfer news: Freiburg make Admir Mehmedi's loan move from Dynamo Kiev permanent" [Lajme transferimesh: Freiburgu e bën kalimin në huazim të Admir Mehmedit të përhershme] (në anglisht). Sky Sports. 26 maj 2014. Marrë më 22 qershor 2018.
 9. ^ "Zyrtare: Mehmedi tek Leverkuseni". Panorama Sport. 11 qershor 2015. Marrë më 4 shtator 2020.
 10. ^ "Zyrtare: Admir Mehmedi kalon te Wolfsburg". Telegrafi.com. 31 janar 2018. Marrë më 21 shkurt 2018.
 11. ^ Alban Lumi (26 maj 2012). "Zvicra mposht gjermanët". Botasot.info. Marrë më 23 janar 2020.
 12. ^ "Zvicra, me pesë shqiptarë në Botërorin e Brazilit". Panorama Sport. 13 maj 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 13. ^ "Zvicra fiton falë shqiptarëve, Franca fundos Hondurasin". Gazeta Panorama. 16 qershor 2014. Marrë më 23 janar 2020.
 14. ^ "Euro 2016, Zvicra barazon në ndeshjen me Rumaninë, shënon Mehmedi". BalkanWeb.com. 15 qershor 2016. Marrë më 23 janar 2020.
 15. ^ "Switzerland's Admir Mehmedi gifts house to Macedonian family" [Admir Mehmedi i Zvicrës i dhuron shtëpi familjes nga Maqedonia] (në anglisht). ESPN FC. 13 tetor 2016. Marrë më 2 qershor 2018.
 16. ^ "Admir Mehmedi" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 22 qershor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]