Sunderland A.F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sunderland A.F.C.
Pseudonimi(et)The Black Cats (Macet e Zeza)[1]
Themeluar1879
StadiumiStadium of Light
Kapaciteti48,707 vende[2]
PronariFlamuri Ellis Short
TrajneriFlamuri Gus Poyet
LigaLeague One (D3)
2018–195.
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Sunderland Association Football Club është një klub anglez profesionist futbolli me seli në Sunderland që momentalisht luan në Premier League. Që nga themelimi i saj në vitin 1879 [3], klubi ka fituar gjashtë herë titullin e Divizionit të parë—në 1892, 1893, 1895, 1902, 1913, dhe 1936, FA Cup dy herë në vitet 1937 dhe 1973 dhe gjithashtu një herë në FA Community Shield në vitin 1936. Ata gjithashtu kanë qënë finalist të Football League Cup në vitet 1985 dhe 2014.

Sunderland fitoi për herë të parë FA Cup në vitin 1937 me një fitore 3–1 kundër Preston North End, dhe qëndroi në elitën e futbollit anglez për 68 sezone me rradhë deri në vitin 1958 kur u ranë për herë të parë. Trofeu më i shquar i Sunderland pas luftës së dytë botërore ishte titulli i dytë i FA Cup i fituar në vitin 1973, kur klubi mori një fitore 1–0 kundër Leeds United. Klubi gjithashtu e ka fituar titullin e divizionit të dytë pesë herë dhe ka fituar titullin e divizionit të tretë një herë.

Sunderland i luan ndeshjet e saj si vendas në stadiumin me 48,707 vende Stadium of Light pasi u largua nga Roker Park në vitin 1997. Kapaciteti origjinal i stadiumit ishte 42,000 vende por stadiumi i zgjerua duke u bërë me 49,000 vende pas një rikonstruksioni të bërë në vitin 2000. Sunderland ka një rivalitet të vjetër me klubin komshi Newcastle United, ku ndeshja që zhvillohet midis tyre quhet Derbi Tyne–Wear që nga viti 1898. Që nga ngjitja e tyre në Premier League në vitin 2007, Sunderland është bërë një nga klubet më të pasura të botës, duke u vlersuar me 93 milion $ amerikan, 31 më i vlefshëm në botë [4][5].

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme dhe triumfet në ligë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tituj të tjerë lige[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Problemet financiare dhe tre finale kupash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nivelet e ulta dhe të larta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrja e Drumaville Consortium dhe qëndrimi në Premier League[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyra dhe logoja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetësit dhe rivalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat dhe rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transferimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pseudonimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 21 janar 2015[6]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Romania.svg Pt Costel Pantilimon
2 Flag of England.svg Mb Billy Jones
3 Flag of the Netherlands.svg Mb Patrick van Aanholt
4 Flag of Scotland.svg Mf Liam Bridcutt
5 Flag of England.svg Mb Wes Brown zëv-kapiten
6 Flag of England.svg Mf Lee Cattermole
7 Flag of Sweden.svg Mf Sebastian Larsson
8 Flag of England.svg Mf Jack Rodwell
9 Flag of Scotland.svg Sm Steven Fletcher
10 Flag of England.svg Sm Connor Wickham
11 Flag of England.svg Mf Adam Johnson
14 Flag of Spain.svg Mf Jordi Gómez
15 Flag of France.svg Mb Anthony Réveillère
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16 Flag of Ireland.svg Mb John O'Shea Kapiten
19 Flag of England.svg Sm Danny Graham
20 Flag of Argentina.svg Mf Ricky Alvarez (në huazim nga Inter)
22 Flag of Uruguay.svg Mb Sebastián Coates (në huazim nga Liverpool)
23 Flag of Italy.svg Mf Emanuele Giaccherini
25 Flag of Italy.svg Pt Vito Mannone
27 Flag of Argentina.svg Mb Santiago Vergini (në huazim nga Estudiantes)
28 Flag of England.svg Sm Jermain Defoe
30 Flag of England.svg Mf Will Buckley
40 Flag of England.svg Mf Martin Smith
41 Flag of England.svg Sm Duncan Watmore
42 Flag of England.svg Mf Liam Agnew

Rezervat dhe akademia e të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13 Flag of England.svg Pt Jordan Pickford (te Bradford City deri në fund të sezonit 2014–15)
18 Flag of Greece.svg Mf Charalampos Mavrias (te Panathinaikos deri në fund të sezonit 2014–15)
21 Flag of France.svg Mf El-Hadji Ba (te Bastia deri në fund të sezonit 2014–15)
29 Flag of France.svg Mb Valentin Roberge (te Reims deri në fund të sezonit 2014–15)
38 Flag of France.svg Sm Mikael Mandron (te Shrewsbury Town deri në fund të sezonit 2014–15)
48 Flag of England.svg Pt Joel Dixon (te Boston United deri në fund të sezonit 2014–15)

Lojtari i Vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrtarët e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Black Cats Nickname". SAFC. 17 korrik 2012. Marrë më 19 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Premier League Handbook Season 2013/14" (PDF). Premier League. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 janar 2016. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sunderland". Soccerbase. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2010. Marrë më 19 shtator 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Top 50 football club bands 2014 brandirectory.com
  5. ^ "Sunderland AFC in world top 50 rich list". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 6 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "First team profiles" [Profilet e skuadrës së parë]. Sunderland A.F.C. Marrë më 10 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]