2016–17 UEFA Liga e Kampioneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2016–17 UEFA Liga e Kampionëve
Inside the Millennium Stadium, Cardiff.jpg
The Millennium Stadium in Cardiff hosted the final
Detajet
DatatKualifikueset:
28 qershor – 24 gusht 2016
Nga faza e grupeve:
13 shtator 2016 – 3 qershor 2017
SkuadratNga faza e grupeve: 32
Gjithsej: 78 (nga 53 shoqata)
Renditja përfundimtare
KampionëtFlamuri Real Madrid (titulli i 12th)
Vendi i dytëFlamuri Juventus
Statistikat
Ndeshje të luajtura125
Gola të shënuar380 (3,04 për ndeshje)
Pjesëmarrja5.399.802 (43.198 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëFlamuri Cristiano Ronaldo (12 gola)
Lojtari më i mirë

UEFA Liga e Kampionëve 2016–17 ishte edicioni i 62-të i kompeticionit më të rëndësishëm të klubeve evropiane i organizuar nga UEFA, si dhe edicioni i 25-të që kur ky turne u riemërua nga "Kupa e klubeve kampione të Evropës" në "UEFA Liga e Kampionëve".

Finalja u luajt midis Juventusit dhe Real Madridit në stadiumin Millennium në KardifUellsit.[1][2] Kjo ishte hera e dytë që këto dy ekipe do të përballeshin në një ndeshje vendimtare të këtij kompeticioni, hera e parë ishte në finalen e vitit 1998. Real Madridi, kampioni në fuqi, mundi Juventusin me rezultatin 4–1 për të fituar titullin e 12-të në histori, duke rritur rekordin. Me këtë fitore, Real Madridi u bë ekipi i parë që e mbrojti titullin në mënyrë të suksesshme në epokën e Ligës së Kampionëve, dhe i pari ekip që mbrojti një Kupë Evropiane pas Milanit në vitin 1990.

Si fituesi i këtij kompeticioni, Real Madridi u kualifikua si përfaqsues i UEFA-s në FIFA Kupën e Botës për Klube 2017 në Emiratet e Bashkuara Arabe, si dhe fitoi të drejtën të luante në ndeshjen e UEFA Superkupës 2017 kundër fituesit të UEFA Ligës së Evropës, Manchester United, përfundimisht duke triumfuar në të dyja garat.

Ndarja e ekipeve dhe shoqatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjithsej 78 skuadra nga 53 nga 55 shoqatat anëtare të UEFA -s pritej të merrnin pjesë në UEFA Ligën e Kampionëve 2016–17 (përjashtim bën Lihtenshtajni, i cili nuk organizoi një ligë vendase dhe Kosova, pjesëmarrja e së cilës nuk u pranua në përpjekjen e parë të tyre si anëtarë të UEFA-s). Renditja e shoqatave bazuar në koeficientët e vendeve të UEFA -s është përdorur për të përcaktuar numrin e ekipeve pjesëmarrëse për secilën shoqatë.[3]

 • Shoqatat 1–3 secila kishin katër skuadra të kualifikuara.
 • Shoqatat 4–6 secila kishin tre skuadra të kualifikuara.
 • Shoqatat 7–15 secila kishin dy skuadra të kualifikuara.
 • Shoqatat 16–54 (përveç Lihtenshtajnit) secila kishte një skuadër të kualifikuar.
 • Fituesve të 2015-16 UEFA Ligës së Kampionëve dhe 2015-16 UEFA Ligës së Evropës, secilit iu dha një hyrje shtesë nëse nuk kualifikoheshin për UEFA Ligën e Kampionëve 2016–17 përmes ligës së tyre vendase. Për shkak se maksimum pesë skuadra nga një shoqatë mund të hyjnë në Ligën e Kampionëve, nëse të dy titullarët e Ligës së Kampionëve dhe titullarët e Ligës së Evropës ishin nga e njëjta shoqatë e renditur në tri të parat (në ranglistën e UEFA-s) dhe përfundojnë jashtë katërshes së parë të ligës së tyre vendase, skuadra e katërt e shoqatës së tyre do të transferohej në Ligën e Evropës.[4] Për këtë sezon:
  • Fituesit e 2015-16 UEFA Ligës së Kampionëve, Real Madrid, u kualifikuan përmes ligës së tyre vendase, që do të thotë se hyrja shtesë për titullarët e Ligës së Kampionëve nuk ishte e nevojshme.
  • Fituesit e 2015-16 UEFA Ligës së Evropës, Sevilla, nuk u kualifikuan përmes ligës së tyre vendase, që do të thotë se hyrja shtesë për titullarët e Ligës së Evropës ishte e nevojshme.

Renditja e federatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për UEFA Ligën e Kampionëve 2016–17, shoqatave iu ndanë vendet sipas koeficientëve të tyre të vendeve të UEFA-s 2015, të cilat morën parasysh performancën e tyre në garat evropiane nga 2010–11 deri në 2014–15.[5]

Përveç ndarjes bazuar në koeficientët e vendit, shoqatat mund të kenë ekipe shtesë që marrin pjesë në Ligën e Kampionëve, siç theksohet më poshtë:

(EL) – Vend shtesë për titullarët e Ligës së Evropës

Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
1 Flag of Spain.svg Spanja 99.999 4 +1(EL)
2 Flag of England.svg Anglia 80.391
3 Flag of Germany.svg Gjermania 79.415
4 Flag of Italy.svg Italia 70.510 3
5 Flag of Portugal.svg Portugalia 61.382
6 Flag of France.svg Franca 52.416
7 Flag of Russia.svg Rusia 50.498 2
8 Flag of Ukraine.svg Ukraina 45.166
9 Flag of the Netherlands.svg Holanda 40.979
10 Flag of Belgium.svg Belgjika 37.200
11 Flag of Switzerland.svg Zvicrra 34.375
12 Flag of Turkey.svg Turqia 32.600
13 Flag of Greece.svg Greqia 31.900
14 Flag of the Czech Republic.svg Rep. Çeke 29.125
15 Flag of Romania.svg Rumania 26.299
16 Flag of Austria.svg Austria 25.675 1
17 Flag of Croatia.svg Kroacia 23.500
18 Flag of Cyprus.svg Qipro 22.300
19 Flag of Poland.svg Polonia 21.500
Rënditja Federata Koef. Ekipet Shënime
20 Flag of Israel.svg Izraeli 21.000 1
21 Flag of Belarus.svg Bjellorusia 20.750
22 Flag of Denmark.svg Danimarka 19.800
23 Flag of Scotland.svg Skocia 17.900
24 Flag of Sweden.svg Suedia 17.725
25 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 16.750
26 Flag of Norway.svg Norvegjia 14.375
27 Flag of Serbia.svg Serbia 13.875
28 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 13.625
29 Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani 12.500
30 Flag of Slovakia.svg Sllovakia 11.250
31 Flag of Hungary.svg Hungaria 11.000
32 Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 10.375
33 Flag of Moldova.svg Moldavia 10.000
34 Flag of Georgia.svg Gjeorgjia 9.375
35 Flag of Finland.svg Finlanda 8.200
36 Flag of Iceland.svg Islanda 8.000
37 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina 7.500
Rank Association Coeff. Teams Notes
38 Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni 6.000 0
39 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia Veriore 5.875 1
40 Flag of Ireland.svg Rep. Irlandeze 5.750
41 Flag of Montenegro.svg Mali i zi 5.625
42 Flag of Albania.svg Shqipëria 5.375
43 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 5.125
44 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Irlanda Veriore 4.875
45 Flag of Lithuania.svg Lituania 4.500
46 Flag of Latvia.svg Letonia 4.250
47 Flag of Malta.svg Malta 4.208
48 Flag of Estonia.svg Estonia 3.500
49 Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe 3.500
50 Flag of Wales.svg Uellsi 2.875
51 Flag of Armenia.svg Armenia 2.750
52 Flag of Andorra.svg Andorra 0.833
53 Flag of San Marino.svg San Marino 0.499
54 Flag of Gibraltar.svg Gjibraltari 0.250
55 Flag of Kosovo.svg Kosova 0.000 0

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

^ Kosova (KOS): Kosova u bë anëtare e UEFA-s më 3 maj 2016. UEFA vendosi që kampionët e tyre vendas mund të marrin pjesë në UEFA Champions League 2016–17 vetëm nëse mund të përmbushin kriteret e licencimit sipas nenit 15 të Rregullores së UEFA-s për Licencimin e Klubeve dhe rregullores së Fair Play-it Financiar, të cilat do të konfirmoheshin pas vlerësimit të bërë nga administrata e UEFA-s brenda afatit të 31 majit 2016. Megjithatë, hyrja e Kosovës, Feronikeli (si kampion i Superligës së Futbollit të Kosovës 2015–16), u refuzua nga UEFA në qershor, për shkak të dështimit të përmbushjes së kërkesave për licencim nga klubi, dhe gjithashtu për shkak se klubi nuk mund të siguronte një stadium të përshtatshëm dhe UEFA nuk i lejoi ata të luanin ndeshjet e tyre (në shtëpi) në një vend të huaj.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Champions League: Cardiff's Millennium Stadium to host 2017 final" [Liga e Kampioneve: Stadiumi Millennium i Kardifit do të presi finalen e 2017] (në anglisht). BBC Sport. 30 qershor 2015. Marrë më 30 qershor 2015.
 2. ^ "Cardiff to host 2017 Champions League final" [Kardif do të presi finalen e Ligës së Kampioneve 2017] (në anglisht). UEFA. 30 qershor 2015. Marrë më 30 qershor 2015.
 3. ^ "Regulations of the UEFA Champions League 2016/17 Season" [Rregullorja e sezonit 2016/17 të UEFA Ligës së Kampionëve] (PDF). UEFA.com (në anglisht). Unioni i Shoqatave Evropiane të Futbollit. 4 mars 2016.
 4. ^ "How the Europa League winners will enter the Champions League" [Si do të hyjnë fituesit e Ligës së Evropës në Ligën e Kampionëve]. UEFA.com (në anglisht). Unioni i Shoqatave Evropiane të Futbollit. 27 shkurt 2015.
 5. ^ "UEFA Country Ranking 2015" [Renditja e vendeve të UEFA-s 2015]. kassiesa.net (në anglisht). Bert Kassies.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]