2016–17 UEFA Liga e Kampioneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2016–17 UEFA Champions League
Inside the Millennium Stadium, Cardiff.jpg
The Millennium Stadium in Cardiff hosted the final
Detajet
DatatKualifikueset:
28 qershor – 24 gusht 2016
Nga faza e grupeve:
13 shtator 2016 – 3 qershor 2017
SkuadratNga faza e grupeve: 32
Gjithsej: 78 (nga 53 shoqata)
Renditja përfundimtare
KampionëtFlamuri Real Madrid (titulli i 12th)
Vendi i dytëFlamuri Juventus
Statistikat
Ndeshje të luajtura125
Gola të shënuar380 (3,04 për ndeshje)
Pjesëmarrja5.399.802 (43.198 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëFlamuri Cristiano Ronaldo (12 gola)
Lojtari më i mirë

UEFA Liga e Kampioneve 2016–17 ishte edicioni i 62-të i kompeticionit më të rëndësishëm të klubeve evropiane i organizuar nga UEFA, si dhe edicioni i 25-të që kur ky turne u emërua me emrin UEFA Liga e Kampioneve.

Finalja u luajt midis Juventusit dhe Real Madridit në stadiumin Millennium në KardifUellsit.[1][2] Kjo ishte hera e dytë që këto ekipe do të përballeshin në një finale të këtij kompeticioni, hera e parë ishte në vitin 1998. Real Madridi, kampioni në fuqi, triumfoi në finale me rezultatin 4–1 për të fituar titullin e 12-të në histori, duke rritur rekordin. Me këtë fitore, Real Madridi u bë ekipi i parë që e mbrojti titullin në mënyrë të suksesshme në epokën e Ligës së Kampioneve, dhe i pari ekip që mbrojti një Kupë Evropiane pas Milanit në vitin 1990.

Si fituesi i këtij kompeticioni, Real Madridi u kualifikua si përfaqsues i UEFA-s në FIFA Kupën e Botës për Klube 2017 në Emiratet e Bashkuara Arabe, si dhe fitoi të drejtën të luante në ndeshjen e Superkupës së Evropës kundër fituesit të Ligës së Evropës, Manchester United.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Champions League: Cardiff's Millennium Stadium to host 2017 final" [Liga e Kampioneve: Stadiumi Millennium i Kardifit do të presi finalen e 2017] (në anglisht). BBC Sport. 30 qershor 2015. Marrë më 30 qershor 2015.
  2. ^ "Cardiff to host 2017 Champions League final" [Kardif do të presi finalen e Ligës së Kampioneve 2017] (në anglisht). UEFA. 30 qershor 2015. Marrë më 30 qershor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]