1992–93 UEFA Liga e Kampioneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liga e Kampionëve 1992-93 në garimin e ekipeve kampione të ligave të shteteve evropiane e fitoi ekipi Olympique de Marseille e që ishte fitorja e parë në këtë garim, këtë titull ky ekip e arriti pas fitores në ndeshjen finale ndaj ekipit italian A.C. Milan.

Me këtë vit garimi u ri emërua nga Kupa EvropianeLiga e Kampionëve dhe u bë krijimi i ciklit të grupeve. Fituesit e ciklit të dytë u ndanë në dy grupe nga tetë (8) ekipe dhe fituesi i çdo grupei kalonte në finale. Ky riformatim u bë sepse ky ishte sezoni i parë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisë duke rezultuar me një numër të madh të shteteve të reja të cilët kyçeshin tani me ekipet e tyre në garim të pavaruara.

Cikli preliminar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
Shelbourne F.C. Flag of Ireland.svg 1-2 Flag of Ukraine.svg SC Tavriya Simferopol 0-0 1-2
Valletta F.C. Flag of Malta.svg 1-3 Flag of Israel.svg Maccabi Tel Aviv FC 1-2 0-1
KÍ Klaksvík Flag of the Faroe Islands.svg 1-6 Flag of Latvia.svg Skonto FC 1-3 0-3
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia.svg 5-0 Flag of Estonia.svg FC Norma Tallinn 3-0 2-0

Cikli i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
IFK Göteborg Flag of Sweden.svg 3-2 Flag of Turkey.svg Beşiktaş J.K. 2-0 1-2
Lech Poznań Flag of Poland.svg 2-0 Flag of Latvia.svg Skonto FC 2-0 0-0
Rangers F.C. Flag of Scotland.svg 3-0 Flag of Denmark.svg Lyngby Boldklub 2-0 1-0
VfB Stuttgart Flag of Germany.svg 3-3 Flag of England.svg Leeds United A.F.C. 3-0 1-4
ŠK Slovan Bratislava Flag of the Czech Republic.svg 4-1 Flag of Hungary.svg Ferencvárosi TC 4-1 0-0
A.C. Milan Flag of Italy.svg 7-0 Flag of Slovenia.svg Olimpija Ljubljana 4-0 3-0
Kuusysi Lahti Flag of Finland.svg 1-2 Flag of Romania.svg Dinamo Bucureşti 1-0 0-2 sh
Glentoran F.C. Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg 0-8 Flag of France.svg Olympique de Marseille 0-5 0-3
Maccabi Tel Aviv FC Flag of Israel.svg 0-4 Flag of Belgium.svg Club Brugge 0-1 0-3
FK Austria Wien Flag of Austria.svg 5-4 Flag of Bulgaria.svg PFC CSKA Sofia 3-1 2-3
FC Sion Flag of Switzerland.svg 7-2 Flag of Ukraine.svg SC Tavriya Simferopol 4-1 3-1
Union Luxembourg Flag of Luxembourg.svg 1-9 Flag of Portugal.svg Futebol Clube do Porto 1-4 0-5
AEK Athens FC Flag of Greece.svg gm 3-3 Flag of Cyprus.svg APOEL FC 1-1 2-2
PSV Eindhoven Flag of the Netherlands.svg 8-0 Flag of Lithuania.svg FK Žalgiris Vilnius 6-0 2-0
Víkingur Flag of Iceland.svg 2-5 Flag of Russia.svg PFC CSKA Moscow 0-1 2-4
FC Barcelona Flag of Spain.svg 1-0 Flag of Norway.svg Viking F.K. 1-0 0-0
  • sh - fitore pas kohës shtesë.
  • gm - sipas rregullës së golit si mysafir.

Cikli i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja 1 Ndeshja 2
IFK Göteborg Flag of Sweden.svg 4-0 Flag of Poland.svg Lech Poznań 1-0 3-0
Rangers F.C. Flag of Scotland.svg 4-2 Flag of England.svg Leeds United A.F.C. 2-1 2-1
ŠK Slovan Bratislava Flag of the Czech Republic.svg 0-5 Flag of Italy.svg A.C. Milan 0-1 0-4
Dinamo Bucureşti Flag of Romania.svg 0-2 Flag of France.svg Olympique de Marseille 0-0 0-2
Club Brugge Flag of Belgium.svg gm 3-3 Flag of Austria.svg FK Austria Wien 2-0 1-3
FC Sion Flag of Switzerland.svg 2-6 Flag of Portugal.svg Futebol Clube do Porto 2-2 0-4
AEK Athens FC Flag of Greece.svg 1-3 Flag of the Netherlands.svg PSV Eindhoven 1-0 0-3
PFC CSKA Moscow Flag of Russia.svg 4-3 Flag of Spain.svg FC Barcelona 1-1 3-2
  • gm - sipas rregullës së golit si mysafir.

Cikli i grupeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim të shenjave: P - pikë, ND - ndeshje të zhvilluara, F - fitore, B - barazime, H - humbje, GDH - gola të dhënë, GP - gola të pranuar dhe GD - gola diferencë.

Ekipi P ND F B H GDH GP GD
1. Flag of France.svg Olympique de Marseille 9 6 3 3 0 14 4 +10
2. Flag of Scotland.svg Rangers F.C. 8 6 2 4 0 7 5 +2
3. Flag of Belgium.svg Club Brugge 5 6 2 1 3 5 8 -3
4. Flag of Russia.svg PFC CSKA Moscow 2 6 0 2 4 2 11 -9
Ndeshjet
Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2
Club Brugge 1–0 CSKA Moscow
Rangers F.C. 2–2 Olympique De Marseille
Olympique De Marseille 3–0 Club Brugge
CSKA Moscow 0–1 Rangers F.C.
Club Brugge 1–1 Rangers F.C.
CSKA Moscow 1–1 Olympique De Marseille
Olympique De Marseille 6–0 CSKA Moscow
Rangers F.C. 2–1 Club Brugge
Olympique De Marseille 1–1 Rangers F.C.
CSKA Moscow 1–2 Club Brugge
Club Brugge 0–1 Olympique De Marseille
Rangers F.C. 0–0 CSKA Moscow

Group B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Team Pts Pld W D L GF GA GD
1. Flag of Italy.svg AC Milan 12 6 6 0 0 11 1 +10
2. Flag of Sweden.svg IFK Göteborg 6 6 3 0 3 7 8 -1
3. Flag of Portugal.svg FC Porto 5 6 2 1 3 5 5 ±0
4. Flag of the Netherlands.svg PSV Eindhoven 1 6 0 1 5 4 13 -9
Ndeshjet
Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2
Olympique de Marseille Flag of France.svg 1 - 0 Flag of Italy.svg A.C. Milan
Të dhënat

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • AC Milan u bë ekipi i parë në Ligën e Kampionëve që realizoi tëgjitha ndeshjet fitore (6 ndeshje - 6 fitore).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]