Roberto Donadoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roberto Donadoni
Roberto Donadoni 2009
Të dhënat personale
Data e lindjes (1963-09-09) 9 Shtator 1963 (58 vjeç)
Vendi i lindjesCisano Bergamasco, Itali
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)m
PozicioniIsh Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualParma, (Trajner)
Karriera në rini
1981–1982Atalanta
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1982–1986Atalanta96(5)
1986–1996Milan263(18)
1996–1997Nju Jork MetroStars49(6)
1997–1999Milan24(0)
1999–2000Al-Itihad15(0)
Gjithsej447(29)
Ekipi kombëtar
1986–1996Italia63(5)
Ekipet e menaxhuara
2001-2002Leko
2002–2003Livorno
2003Xhenoa
2005–2006Livorno
2006–2008Italia
2009Napoli
2010-2011Kaljari
2012-2015Parma
2015-Bologna
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Roberto Donadoni është një trajner futbolli dhe një ish futbollist italian në rolin e mesfushorit. Gjithashtu, ai ka përfaqësuar Italinë në arenën ndërkombëtare, si lojtar dhe trajner.

Kariera si lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]