1990–91 Kupa Evropiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sezoni 1990-91 i turneut të klubit të futbollit të Kupës Evropiane u fitua për herë të parë nga Ylli i Kuq i Beogradit në ndëshkimet në finale kundër Marseille. Kjo ishte vetëm hera e dytë që një ekip i Evropës Lindore kishte fituar konkursin, pas Steaua BukureshtiRumanisë (1986). Ishte gjithashtu turneu i fundit që do të ishte i bazuar vetëm në trofe, me një fazë grupore të shtuar për sezonin e ardhshëm.

Ky turne do të kishte shënuar kthimin e klubeve angleze pas një ndalimi pesë-vjeçar që rezultoi nga tragjedia e Stadiumit Heysel në vitin 1985, por kampionet anglezë Liverpool u ndaluan për një vit shtesë, kështu që nuk mund të merrnin pjesë. Ajax, kampionë holandez, nuk u lejua të merrte pjesë në një konkurrim të Kupës Evropiane për shkak të sjelljes së dobët të tifozëve të tyre gjatë një ndeshjeje të sezonit të kaluar, kështu që vendi i tyre në kualifikim ishte thjesht i lirë, duke i dhënë Milanit një raund të parë.

Milan ishin kampionët mbrojtës dhe u dhanë bisht në raundin e dytë për shkak të mungesës së një anës angleze dhe një holandeze në turne, para se të eliminoheshin nga Marseille në çerekfinale pasi pjesa e dytë ishte dhënë si një 3-0 fitojë për Marsejën kur vrapuesit e mundshëm ishin kryesues 1-0, dhe 2-1 në total, në kohën e lëndimit, kur reflektorët dështuan. Milan refuzoi të luajë kur protagonistët ishin të fiksuar dhe u ndaluan, duke i dhënë Marseille një shëtitje automatike 3-0.

Cikli i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
APOEL Flag of Cyprus.svg 2–7 Flag of Germany.svg Bayern Munich 2–3 0–4
KA Akureyri Flag of Iceland.svg 1–3 Flag of Bulgaria.svg CSKA Sofia 1–0 0–3
Dinamo București Flag of Romania.svg 5–1 Flag of Ireland.svg St Patrick's Athletic 4–0 1–1
Porto Flag of Portugal.svg 13–1 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Portadown 5–0 8–1
Ylli i Kuq Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg 5–2 Flag of Switzerland.svg Grasshopper 1–1 4–1
Valletta Flag of Malta.svg 0–10 Flag of Scotland.svg Rangers 0–4 0–6
Union Luxembourg Flag of Luxembourg.svg 1–6 Flag of the German Democratic Republic.svg Dynamo Dresden 1–3 0–3
Malmö FF Flag of Sweden.svg 5–4 Flag of Turkey.svg Beşiktaş 3–2 2–2
Napoli Flag of Italy.svg 5–0 Flag of Hungary.svg Újpesti Dózsa 3–0 2–0
Sparta Prague Flag of the Czech Republic.svg 0–4 Flag of the Soviet Union.svg Spartak Moska 0–2 0–2
OB Flag of Denmark.svg 1–10 Flag of Spain.svg Real Madrid 1–4 0–6
Swarovski Tirol Flag of Austria.svg 7–1 Flag of Finland.svg Kuusysi 5–0 2–1
Milan Flag of Italy.svg i lirë
Lillestrøm Flag of Norway.svg 1–3 Flag of Belgium.svg Club Brugge 1–1 0–2
Lech Poznań Flag of Poland.svg 5–1 Flag of Greece.svg Panathinaikos 3–0 2–1
Marseille Flag of France.svg 5–1 Flag of Albania.svg Dinamo Tirana 5–1 0–0

Cikli i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Bayern Munich Flag of Germany.svg 7–0 Flag of Bulgaria.svg CSKA Sofia 4–0 3–0
Dinamo București Flag of Romania.svg 0–4 Flag of Portugal.svg Porto 0–0 0–4
Ylli i Kuq Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg 4–1 Flag of Scotland.svg Rangers 3–0 1–1
Dynamo Dresden Flag of the German Democratic Republic.svg 2–21 Flag of Sweden.svg Malmö FF 1–1 1–1
Napoli Flag of Italy.svg 0–02 Flag of the Soviet Union.svg Spartak Moska 0–0 0–0
Real Madrid Flag of Spain.svg 11–3 Flag of Austria.svg Swarovski Tirol 9–1 2–2
Milan Flag of Italy.svg 1–0 Flag of Belgium.svg Club Brugge 0–0 1–0
Lech Poznań Flag of Poland.svg 4–8 Flag of France.svg Marseille 3–2 1–6
  • 1 Dynamo Dresden vazhdoi pas fitores me penalti.
  • 2 Spartak Moscow vazhdoi pas fitores me penalti.

Quarter-finals[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Bayern Munich Flag of Germany.svg 3–1 Flag of Portugal.svg Porto 1–1 2–0
Ylli i Kuq Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg 6–0 Flag of the German Democratic Republic.svg Dynamo Dresden 3–0 3–01
Spartak Moska Flag of the Soviet Union.svg 3–1 Flag of Spain.svg Real Madrid 0–0 3–1
Milan Flag of Italy.svg 1–4 Flag of France.svg Marseille 1–1 0–32
  • 1 Ndeshja e braktisur për shkak të trazirave pas 78 minutash. Me Crvena Zvezda që kryeson 2-1, ata u ndanë me ndeshje 3-0.[1]
  • 2 Me rezultatin 1-0 në Marsejë pas 88 minutash, reflektorët dështuan. Milan refuzoi të luante kur ndriçimi u rivendos dhe Marseille iu dha ndeshja 3-0.

Gjysëmfinalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Bayern Munich Flag of Germany.svg 3–4 Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Ylli i Kuq 1–2 2–2
Spartak Moska Flag of the Soviet Union.svg 2–5 Flag of France.svg Marseille 1–3 1–2

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylli i Kuq Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg0–0Flag of France.svg Marseille
Goditjet e dënimit
Prosinečki soccer ball with check mark
Binić soccer ball with check mark
Belodedici soccer ball with check mark
Mihajlović soccer ball with check mark
Pančev soccer ball with check mark
5–3 soccer ball with red X Amoros
soccer ball with check mark Casoni
soccer ball with check mark Papin
soccer ball with check mark Mozer
Pjesëmarrja: 56,000
Gjyqtari: Tullio Lanese (Itali)
Kupa Evropiane 1990–91
900px diagonal right background White HEX-DB3A2C centered star HEX-DB3A2C.svg
Ylli i Kuq
Titulli i Parë

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "20 March 1991 - A Different Kind Of Bombardment In Dresden". www.thisdayinfootballhistory.blogspot.com (në anglisht). Marrë më 20 prill 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]