Kardif

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kardif
Caerdydd
Qytet
Cardiff City Hall cropped.jpg
Population
 • Total346.100
Vehicle registrationCA, CB, CC, CD, CE, CF, CG, CH, CJ, CK, CL, CM, CN, CO
Website[1]

Kardif është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Uellsit, poashtu është qyteti i dhjetë i madh në Mbretërinë e Bashkuar. Më 1905, Kardifi u bë qytet, ndërsa më 1955, Kardifi u bë kryeqytet.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kardifi ka klimë oqeanike. Vera është e nxehtë, e cila temperatura mesatare është mes 19 dhe 22 °C. Dimri është mjaft e lagësht, por reshjet janë të rrallë dhe temperatura zakonisht qëndron më lart ngrirjes. Pranvera dhe vjeshta janë të ngjajshme dhe temperaturat janë mbi 14 °C.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha Uelshe flitet në Kardif që nga shekulli i 13-të.

Njerëzit që kanë lindur këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Danny Abbse (1923-2014)
  • Gillian Clarke (1937)
  • Roald Dahl (1916-1990)
  • Peter Finch (1947)
  • Ken Folett (1949)
  • Goscombe John (1860-1952)

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]