Jump to content

Kardif

Coordinates: 51°28′54″N 03°10′45″W / 51.48167°N 3.17917°W / 51.48167; -3.17917
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kardif
Caerdydd
Qytet
Qyteti dhe Qarku i Kardifit
Dinas a Sir Caerdydd
Bashkia e qytetit e Kardifit
Bashkia e qytetit e Kardifit
Flamuri i Kardif
Stema Kardif
Parimet: 
"Y ddraig goch ddyry cychwyn"
Shqip: ("Dragoi i kuq do të udhëheqë rrugën")
Nga kreshta në stemë: “Deffro mae’n ddydd!”
Shqip: (“Zgjohu se është ditë!”)
Vendodhja e Kardifit në Uells
Vendodhja e Kardifit në Uells
Kardif is located in Earth
Kardif (Earth)
Koordinatat: 51°28′54″N 03°10′45″W / 51.48167°N 3.17917°W / 51.48167; -3.17917
Shteti sovranBritania e Madhe Mbretëria e Bashkuar
VendiUellsi Uellsi
Qarku ceremonialGlamorgani i Jugut
QarkuGlamorgan
Principal areaKardif
Qeveria lokaleKëshilli i Kardifit
Statusi i qytetit1905
Kryeqyteti1955
Qeveria
 • Udhëheqës i Këshillit të KardifitHuw Thomas
Sipërfaqja
 • Qytet140,3 km2 (54,2 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
75,72 km2 (29,24 sq mi)
Popullsia
 (2017)
 • Qytet369.202
 • Popullsia urbane
479.000[1]
 • Metro
1.097.000
Zona kohoreUTC0 (GMT)
 • Verës (DST)UTC+1 (BST)
Kodet postare
CF
Prefiksi029
Targat e automjeteveCA, CB, CC, CD, CE, CF, CG, CH, CJ, CK, CL, CM, CN, CO
GDP$36.0 miliardë[2]
GDP per capita$29,674[2]
Faqja zyrtarewww.cardiff.gov.uk

Kardif (Uellsisht: Caerdydd) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Uellsit. Ai formon një zonë kryesore, e njohur zyrtarisht si Qyteti dhe Qarku i Kardifit (uellsisht: Dinas a Sir Caerdydd), dhe qyteti është i njëmbëdhjeti më i madhi në Mbretërinë e Bashkuar. E vendosur në jug-lindje të Uellsit dhe në Rajonin e Kryeqytetit të Kardifit, Kardifi është qyteti i qarkut historikGlamorgan dhe në 1974–1996 të Glamorganit të Jugut. Një qytet i vogël deri në fillim të shekullit të 19-të, rëndësia e tij si një port për qymyrin kur filloi minierat në rajon ndihmoi në zgjerimin e tij. Në vitin 1905 u rendit si qytet dhe në vitin 1955 u shpall kryeqyteti i Uellsit. Zona e Ndërtuar e Kardifit mbulon një zonë më të madhe jashtë kufirit të qarkut, duke përfshirë qytetet Dinas Powys dhe Penarth.

Kardif është qendra kryesore tregtare e Uellsit, si dhe baza për Senedd. Në regjistrimin e vitit 2011, popullsia e zonës së autoritetit unitar u vendos në 346,090, dhe zona më e gjerë urbane në 479,000.[3] Në vitin 2011 ajo u rendit e gjashta në botë në një listë të revistës National Geographic të destinacioneve alternative turistike.[4] Është destinacioni më popullor në Uells me 21.3 milionë vizitorë në 2017.

Kardifi ka klimë oqeanike. Vera është e nxehtë, e cila temperatura mesatare është mes 19 dhe 22 °C. Dimri është mjaft e lagësht, por reshjet janë të rrallë dhe temperatura zakonisht qëndron më lart ngrirjes. Pranvera dhe vjeshta janë të ngjajshme dhe temperaturat janë mbi 14 °C.

Uellsishtja ishte gjuha e shumicës në Kardif nga shekulli i 13-të deri në rritjen shpërthyese të qytetit në epokën viktoriane.[5]

Njerëzit që kanë lindur këtu

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Danny Abbse (1923-2014)
 • Gillian Clarke (1937)
 • Roald Dahl (1916-1990)
 • Peter Finch (1947)
 • Ken Folett (1949)
 • Goscombe John (1860-1952)
 1. ^ "Cardiff Population 2018 (Demographics, Maps, Graphs)" (në anglisht). Worldpopulationreview.com. 17 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2017. Marrë më 16 shtator 2018.
 2. ^ a b "Global city GDP 2014" (në anglisht). Brookings Institution. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2013. Marrë më 18 nëntor 2014.
 3. ^ "Welsh Government Official Data – Stats Wales" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2018. Marrë më 25 korrik 2017.
 4. ^ "'Gem' Cardiff in world's top 10 places to visit in 2011". BBC News (në anglisht). 22 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2018. Marrë më 21 korrik 2018.
 5. ^ Jenkins, Geraint H. (1997). The Welsh Language before the Industrial Revolution (në anglisht). Cardiff. ISBN 978-0-7083-1418-0.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]